Diváci se můžou těšit na historické vozidla skupin A až E, tedy auta vyrobená do roku 1960. Kolem jedenácté hodiny závodníci začnou přijíždět do Čech pod Kosířem, kde si dají hodinovou pauzu, ve které si zájemci můžou prohlédnout vozidla, popřípadě si promluvit s jezdci. Ve Slatinicích se potom rozhodne o nejlepším oděvu řidičů v podobě módní přehlídky.

„Porota hodnotí nejenom dobovou přesnost oblečení, ale jestli je oděv třeba i vtipný nebo je krásně ušitý. Ke každému modelu se řekne pár slov. Je to celé dělané vtipnou formou, nebereme se přehnaně vážně," smál se pořadatel Martin Klos.

Mezi dvanáctou až půl druhou se potom soutěžící začnou sjíždět do Slatinic, kde zaparkují svá auta a diváci rozhodnou o vítězi soutěže elegance.

„Do soutěže elegance se můžou auta nebo motocykly přihlásit na startu. Pak se ve Slatinicích rozdají divákům lístky, kde zaškrtnou číslo auta a motorky. Ti nejlepší pak od nás dostanou pamětní diplom a malý pohár," popsal Klos.

Trasa soutěže je dlouhá skoro 45 kilometrů a závodníci musí dodržet minimální rychlost maximálně do 59 km/h po celé délce trati.

Marek Keppert