Více než pět desítek historicky vzácných automobilů a motocyklů bylo v neděli dopoledne k vidění před prostějovskou radnicí. Konal se zde již třináctý Havránkův memoriál, který pravidelně pořádá Hanácký auto-moto veterán klub Prostějov.

„Do závodní listiny se letos zapsalo devětadvacet historických motocyklů, šestnáct automobilů a tři velorexy, které patří mezi třístopá vozidla. Za jedno z nejvzácnějších vozidel dnešního memoriálu považuji prostějovskou wikovku Josefa Zemánka. Je to naprosto jedinečný kousek stejně jako desítky let starý motocykl BMW, který má neskutečnou historickou hodnotu,“ řekl Zdeněk Bittner, jeden z hlavních organizátorů závodu.

Tradiční havránkův memoriál pak odstartoval v Trávnické ulici. Naleštění veteráni se proháněli Jihoslovanskou a Svatoplukovou ulicí, Újezdem, Petrským náměstím směrem do Dolní ulice a Leteckou a Sokolskou ulicí zpět. Celý okruh opakovali třikrát.

„Přestože máme v názvu rychlostní závod, nebylo vůbec důležité dojet na čas, ale zúčastnit se, pobavit diváky a setkat se s kamarády sběrateli,“ uvedl Pittner.

Dodal, že čestnými hosty a patrony Havránkova memoriálu se letos stali tři legendární závodníci, Prostějovan František Novák, Zdeněk Frištenský z Rožnova pod Radhoštěm a Ladislav Kvapil z Kojetína.

Jedinou ženskou ozdobou závodu oděnou v dobovém kostýmu byla Marie Grmelová z Dobrochova, jejíž manžel vlastní už třicet let muzeum veteránů.
„Dnes máme premiéru. Poprvé totiž projíždíme čtyřsedadlovou Pragu super picolo z roku 1934. Musím přiznat, že jízda překonala veškerá má očekávání,“ prozradila Grmelová.