Organizace klapala jako na drátkách. "S městem Němčice nad Hanou spolupracujeme dlouhodobě a opět zde bylo vše perfektně připravené. Místní se na akci těší, o čemž svědčí bohatá účast. Náměstí je zaplněno nejen auty, ale i lidmi," pochvaloval si Petr Studený, předseda Hanáckého auto moto veterán klubu, který akci organizuje.

Na startu byli účastníci z celé Moravy. "K jízdě se registrovalo 23 motocyklů a 66 automobilů. Dalších 19 automobilů bylo jen vystaveno a navíc je zde hodně motorek, které se zapojí do jízdy bez registrace," doplnil Studený.

Návrat do historie

Na veterány se jezdí pravidelně z blízka i dálky. "Veterán rallye je tradiční a špičkovou akcí, která vždycky přiláká spoustu návštěvníků. Pobaví se lidé nejen z Němčic, ale i z širokého okolí," sdělila Deníku kulturní referentka města Helena Spisarová.

Zdroj: Zdeněk Vysloužil

Místní pivo a speciality z grilu i udírny servírovali hasiči. "Němčickým hasičům patří velká poklona a poděkování. Perfektně se postarali o občerstvení a také o řízení dopravy," vyjádřil vděk Petr Studený.

Trasa se vinula celým mikroregionem. "V celém mikroregionu je dost fandů starých automobilů a motorek. Spokojení jsme nejen v Němčicích, ale na akci se podílejí i další obce mikroregionu. Letos jsme museli bohužel vynechat Pivín a Hrušku, z důvodu rekonstrukce silnice," komentoval němčický starosta Martin Ernst.

K vidění byly i unikáty

Kolona starých automobilů a motorek postupně navštívila Vrchoslavice, Vitčice, Srbce, Pavlovice u Kojetína, Unčovice, Mořice, Nezamyslice, Tištín, Koválovice-Osíčany, Těšice, Dřevnovice, Víceměřice, Doloplazy a Dobromilice.

Výstava historických automobilů ze sbírky Jiřího Richtera ve dvoraně zámku v Hranicích.
Pragovka, Ford T i Tatra 12. Dvoranu zámku v Hranicích obsadila historická auta

Nejstarší motocyklem byla Praga 500, z roku 1928. Nejstarším automobilem byla Praga Piccolo z roku 1931. Nejvzdálenější účastník přijel na motocyklu až z Ostravy. Raritou byla i účast Jiřího Vrby, který přijel v dobovém kostýmu na vyleštěném velocipédu.

Zdroj: Youtube