"Je to zásluha všech, kteří ve Vrchoslavicích žijí a neváhali přiložit ruku k dílu. Nevím, co k tomu dál dodat, jen že jim všem obrovsky děkuji," pronesl při zahájení oslav starosta Dušan Svozílek.

Odpoledne vyhráli a večer slavili

"My jsme vůbec nevěděli, jestli vyhrajeme. Posezení bylo naplánované jako poděkování. Sešli bychom se tu, i kdybychom nic nevyhráli," vysvětlil důvod bleskové oslavy starosta.

V pekle místní sokolovny se sešli ve středu večer místní občané a užili si společného posezení v přátelské atmosféře. Na stolech nechybělo uzené, jahody, meruňky a proudem teklo i pivo.

Zlato mohla zhatit mrtvá kočka

"Já jsem samozřejmě moc hrdý, že Vrchoslavice získaly první místo. Mohlo to ale dopadnout jinak. Ráno, když jsem chystal truhlíky s květinami k pomníku, tak tam ležela mrtvá kočka. Museli jsme ji rychle uklidit, nevím jak by se líbila komisi," smál se od ucha k uchu místní zahradník Ivan Baleja.

Unikátní scénka s babi:

Vrchoslavice, scénka Slunce, seno, Vesnice roku 2024 | Video: Zdeněk Vysloužil

Vrchoslavice ale nesmí usnout na vavřínech. Nejprve je čeká v pátek 9. srpna další oslava. Budou pořádat slavnostní vyhlášení krajského kola Vesnice roku. Na podzim pak přijede další hodnotící komise. Tentokrát v rámci celostátního finále soutěže.

Do soutěže Vesnice roku 2024, kterou vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj se přihlásilo v celé republice 196 obcí. V rámci Olomouckého kraje jich bylo sedm. Z Prostějovska se ucházely o stuhy Vrchoslavice a Bousín, z Přerovska Lazníky a Radvanice, z Olomoucka jediné Haňovice a Šumpersko reprezentují Loučná nad Desnou a Rohle.