V Pěnčíně je partnerem obce firma Uniagris a myslivecký spolek.

„Technika zemědělců nám pomáhá třeba v zimě při prohrnování silnic, při zemních pracích, ale i v dopravě. Obec totiž těžkou techniku nemá. My zemědělcům zase na oplátku vycházíme vstříc v administrativě nebo tím, že jim poskytujeme obecní budovy a hřiště na jejich akce,“ vysvětlil starosta Pěnčína Lubomír Novák. Na republikové finále se chystá koncem srpna. Úspěch v soutěži by pro obec znamenal finanční podporu i snazší pozici při získávání dotací.

Semknutý Tištín

V Tištíně, který oranžovou stuhu obdržel v minulosti také, vidí za svým úspěchem semknutost obce.

„Do prezentace se nám podařilo zapojit téměř všechny. Jak spolky, tak občany,“ tvrdí starostka Alena Wagnerová, pro jejíž obec je druhé místo vzpruhou. „Jak jsme slyšeli, bylo to s prvním místem o prsa. Určitě se budeme snažit, abychom příští rok ten titul získali,“ prohlásila Wágnerová.

Starostka ocenila hlavně rozvoj kultury.

„Ne že by tady dříve nebyla, ale obec v podstatě nežila. Za posledních deset let se toho hodně změnilo. Začalo to ale budováním kanalizace, opravami cest a výsadbou zeleně,“ nechala se slyšet a jako příklad zmínila nedávné hody.

„V programu vesnice se baví sama vystupovali naši občané od tří do jednašedesáti let. A za velký úspěch považuji, že v obci s pěti sty obyvateli jsme měli tři sta osmdesát platících diváků,“ pochlubila se Alena Wágnerová.

Pětice odvážných

Do soutěže Vesnice roku se z Prostějovska přihlásilo pět sídel. Kromě oceněných ještě Držovice, Kralice na Hané a Nezamyslice. Titul Vesnice Olomouckého kraje roku 2011 nakonec získala Skalička na Hranicku a třetí příčka patří Hradčanám na Přerovsku.

Devítičlenná komise se rozhodla udělit první místo a takzvanou Zlatou stuhu skaličským za všestranný a účelný přístup k rozvoji obce, za propojení a spolupráci spolkového života, za péči o zeleň a životní prostředí, ale také například za vytváření podmínek pro výstavbu nových rodinných domů.

„S oceněním se nedá počítat, ale dali jsme do toho všechno. Klíčová je přitom spolupráce lidí, kteří, když se v obci něco připravuje, jsou všichni zapálení. Chtěli jsme ukázat to nejlepší, co v nás je,“ uvedla po zveřejnění výsledků starostka vítězné Skaličky Petra Kočnarová.