„Podle mě k našemu ocenění za podporu sportu a kultury přispěla skutečnost, že v našem městě působí dvaadvacet neziskových organizací, dvě tělovýchovné jednoty a kvalitně fungující fotbalový klub," uvedla starostka Němčic nad Hanou Ivana Dvořáková.

Zástupci vesnic a měst museli při ucházení o ocenění nejprve o kvalitách obcí přesvědčit komisi. Na jihu Prostějovska ji čekal rozmanitý program.

„Ukázali se například střelci, radisté či národopisný soubor. Nechybělo divadelní představení," dodala starostka nejmenšího města na Prostějovsku Ivana Dvořáková. Město podle ní dlouhodobě neziskové organizace podporuje.

„Každý rok vypisujeme grantové programy. Na činnost organizací dáváme čtyři sta tisíc až půl milionu korun," informovala. Němčice se v klání Vesnice roku představily podruhé.

Úplným nováčkem nejsou ani Mořice. Ty už v minulosti například získaly ocenění za spolupráci se zemědělským subjektem. Letos se pokusily získat jiné ocenění. A podařilo se. Obec získala diplom za moderní knihovnické a informační služby. Kromě diplomu navíc obdržela padesát tisíc korun.

Krajskou Vesnicí roku se stal Černotín

Titul Vesnice Olomouckého kraje nakonec získal Černotín na Přerovsku. Hejtman Jiří Rozbořil však poukázal na hodně kvalitních uchazečů ve všech oceněných kategoriích.

„Musím říct, že hodnotitelská komise to neměla vůbec jednoduché. Do soutěže vstoupily velmi zkušené obce, které již v minulosti dosáhly na mety nejvyšší," vyjádřil se.

Například Němčice nad Hanou se v budoucnu klání opět zúčastní. I když tentokrát se zaměří na jiné mety.

„Rádi bychom vylepšili knihovnu, ale netvrdím, že se tak stane příští rok. Například ale budeme pracovat na sídlišti a odborná ruka je na úpravě zeleně vidět," naznačila Ivana Dvořáková, kam by se snažení v soutěži mohlo ubírat.