Radnice: Prostějov je nezadlužené město

„Město Prostějov je nezadluženým městem, kde hodnota dluhu na jednoho obyvatele činí sto korun. Jediný dluh, který město Prostějov v současné době splácí, je půjčka ze Státního fondu životního prostředí ČR, jejíž zůstatek je 4 410 204 korun,“ píše se hned v úvodu vyhodnocení programového prohlášení Rady města Prostějova.

Závazky v řádu desítek milionů

Zatímco samotný Prostějov s úvěrem neoperuje, finanční závazky do budoucna město přesto má. A to ne zrovna malé. „Město Prostějov každoročně navyšuje vklad do společnosti MI PRO STAV částkou šestadvacet milionů korun. Bude tak činit až do roku 2014,“ připustil místostarosta Miroslav Pišťák.

Dluhy za aquapark

Právě MI PRO STAV je vlastníkem aquaparku, který po splacení závazků přejde na město. Město společnost založilo s firmou MICOS. Generálním dodavatelem stavby se bez výběrového řízení stala Stavební společnost Navrátil, kde je jednatelem Aleš Hilčer, šéf MICOSU. Na budování aquaparku se podílela také firma Pozemstav, jíž šéfuje prostějovský zastupitel Zdeněk Peichl, jednatelem společnosti MI PRO STAV za město Prostějov byl místostarosta Pavel Drmola.

Mnohamilionový úvěr Domovní správy

S bankovním úvěrem operuje i Prostějovská domovní správa, která také funguje jako samostatný právní subjekt, město je ovšem jejím zřizovatelem. Z výroční zprávy prostějovské Domovní správy za rok 2009, která je dostupná na serveru www.justice.cz, vyplývá, že její dlouhodobé bankovní úvěry dosahují výše téměř třiapadesáti milionů korun. Ty podle informací redakce byly využity na dobudování tepelného hospodářství.

„Za tento úvěr Domovní správy město ručí svým majetkem,“ potvrdil Pišťák.

Nepřesné informace

Některým lidem se nelíbí, že vedení prostějovské radnice informuje o svých závazcích nepřesně. „O stavu dluhů města by se mělo informovat vždy správně a hlavně přesně,“ míní například Pavel Burša, který na rozpor mezi deklarovaným dluhem a závazky města redakci upozornil.