OP za první tři měsíce letošního roku prodělal 116 milionů korun. Od konce ledna je se závazky ve výši 1,6 miliardy korun v úpadku. Práci má pro své zaměstnance, z nichž 935 pracuje ve výrobě, 350 v prodeji a 230 v kancelářích, pouze, do konce dubna. Zakázky na květen zvládne vyhotovit pouhá třetina šiček.

Všechny tyto informace jsou spolu se seznamem přihlášených pohledávek a soupisem majetku OP dostupné na portálu justice.cz.

Došlo k úniku know - how?

„Kroky krizového managementu nedávají věřitelům jistotu, že v nedávné době nedošlo k nevratnému přesunu lukrativních zakázek ke kooperantům, k vydání některých zásadních částí výroby jako například střihů zákazníkům či konkurenci, k propuštění některých klíčových zaměstnanců – nositelů některých zakázek, k úniku know – how spojeného s lukrativní, tak zvanou měřenkovou výrobou, tedy hotovením obleků na míru, k přípravě převodu lukrativních prodejen za nevýhodných podmínek konkurenci či přesunům výroby blokujícím nakládání s nemovitostmi,“ přednesl insolvenčnímu soudci, správci a věřitelům na pondělní schůzi věřitelského výboru Jiří Karásek, jednatel Textil Investu.

Dodal, že v odborných kruzích se spekuluje o snaze krizového managementu převézt lukrativní zakázky, klíčové zaměstnance, systém výroby měřenek, a firemní prodejny společnosti Ozeta Neo.

„To potvrzuje informace, že klíčoví zaměstnanci výroby měřenek navštívili závod Ozety,“ sdělil Karásek.

Mediální mluvčí OP vyjádření věřitele Textil Investu odmítá. „Ozeta a další kooperátoři ze Slovenska i Makedonie získali zakázky v otevřených výběrových řízeních,“ prohlásil. Vysvětlil, že samotné OP nyní nemá peníze na to, aby dostálo nasmlouvaným zakázkám.

„Proto muselo vyhledat spolupracující firmy,“ řekl s tím, že prodej střihů probíhal podle smluv. Únikům know – how se snažil ředitel Jiří Tuvora po svém nástupu zamezit.

Protože je Textil Invest přesvědčen, že není reálné udržet v chodu celé OP, navrhuje do budoucna zachovat pouze nejvýnosnější složky podniku a zbytek, tedy třeba nejen nemovitosti, ale i pohledávky, software a ochranné známky, nabídnout k prodeji.