V Prostějově jsou v například v obchodním domě Prior, za radnicí, v parku nebo v zahradě Národního domu.

Samozřejmostí jsou potom toalety na hlavním vlakovém nádraží, v nemocnici, na úřadech a v supermarketech. Od dubna do října jsou pro veřejnost otevřeny toalety v zahradě Národního domu.

„Chtěli jsme zvýšit komfort nejen našich zákazníků, ale celkově prostějovské veřejnosti. Na toaletu si u nás bezplatně může zajít kdokoliv, a to každý den v sezonu od zhruba osmi do deseti, jedenácti hodin večer. Podle toho, jak máme nastavenou otevírací dobu,“ řekl ředitel Národního domu Jan Páleník s tím, že přes den využívají toalety spíše návštěvníci města, večer pak především štamgasti.

Pouze ti, kteří si přijdou vyřídit své záležitosti, mohou využít toalety například na prostějovských úřadech. „Záchody nejsou volně dostupné každému. Klíče si mohou naši klienti vyzvednout na vrátnici,“ uvedl ředitel finančního úřadu Pavel Michalec.

Dodal, že úřad disponuje i toaletami pro vozíčkáře. Návštěvníci města si stěžují, že veřejné toalety nemohou najít, nejsou totiž nijak označené.

„Byli jsme s manželem na nákupech v centru. Po dvou hodinách se mi strašně chtělo na záchod. Nevěděla jsem, kam mám jít. Veřejné záchody ale nikde nebyly vyznačené. Požádala jsem tedy v jednom obchodě prodavačku, jestli by mě nepustila k nim. Odmítla mě a poslala mě do Prioru,“ popsala situaci Martina Komárková z Konice.

Podle prodavačky jednoho z butiků na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově Lenky Janečkové se lidé dotazují na cestu k veřejným toaletám poměrně často.

„Téměř denně se nás někdo ptá, jestli u nás může na toaletu. Když je to akutní, necháme jej, jinak je posíláme na veřejné záchody do parku nebo do Prioru,“ řekla Janečková.