„Do kina chodíme hlavně s dětmi na pohádky a pokaždé bývá tak ze tří čtvrtin plné," říká jedna z jeho návštěvnic Monika Bláhová. „Projekce je zde dobrá, velkou předností je navíc cena, která je tak třetinová oproti větším městům," pochvaluje si.

Němčické kino bylo zhruba půl roku zavřené kvůli opravám. V současnosti se zde však opět jednou týdně promítá.

„Každý pátek promítáme, navíc sem chodí na film i školy či školky. Na návštěvnost si rozhodně nemůžeme stěžovat," říká Jana Oulehlová z městského úřadu. Kina by se podle ní na venkově mohla udržet.

„Promítáme v multifunkční budově, která zdaleka není pouze kinem. Jsem přesvědčena, že je vůle vedení města, kino a promítání ve městě udržet, i samotné kino by se udrželo. Problémem ale trochu je, že vždy musíme počkat, až film distributor nabídne na blue ray nebo na DVD k veřejné produkci. Většina zde promítaných filmů tak má už nějakou dobu po premiéře," vysvětluje.

Na film do sokolovny?

Méně štěstí mělo kino v Konici. Zde se před více než třemi lety přestalo promítat a budova přišla i o promítací zařízení. 

„Důvodů, proč zde kino skončilo, je víc. Tím největším byla špatná elektroinstalace, dále původní zastaralá promítačka. K tomu se připojila poměrně nízká návštěvnost," objasňuje František Novák. Zároveň ale dodává, že by se obyvatelé Konice a okolí mohli návštěv kina opět dočkat.

„Do majetku města se dostala třeba sokolovna, která je hned naproti kinu. Tam by nějaké promítání zařídit šlo. Jak přesně ale využívání budov bude vypadat teď nejsem schopný říct," dodává konický starosta.

Návštěvnost

Někdy ovšem může mít jen hrstku návštěvníků i kino ve větších městech než je třítisícová Konice. „Návštěvnost premiér je velmi rozličná. Může se pohybovat v jednociferném čísle – ale také v trojciferném. Jde vždy o kvalitu, popřípadě proslulost či marketingovou kampaň filmu," říká Ivan Čech, správce prostějovského Kina Metra 70.

Podle něj úplná zkáza kinům nehrozí a to ani těm venkovským.

„Tradiční kina s promítáním z celuloidového pásu jsou už jen vzpomínkou. Kvalitní projekce je dnes možná nejen z DCP, ale i z Blue Ray, DVD – a v některých menších místech by se to jistě vyplatilo. Jde o to, že sál musí odpovídat dnešním nárokům lidí, protože přeci jen některé tituly jsou lepší v kině, než na obrazovce," připomíná Ivan Čech. S ním souhlasí i Monika Bláhová, která osud kin na venkově také příliš černě nevidí.

„Pokud jsou kina ve větších vesnicích nebo městečkách, tak přežít dokážou. třeba pro nás z okolí Němčic jsou ostatní kina docela z ruky. Navíc za cenu lístku v nějakém větším městě se do malého kina můžeme podívat nejmíň dvakrát," uzavírá.