VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Venezuela: Exotická země mnoha podob

Prostějov - O Venezuele se říká, že je jednou z nejpestřejších zemí Jižní Ameriky a letos v zimě jsem si to mohl sám ověřit.

13.5.2007
SDÍLEJ:

Jeden ze členů výpravy Libor Mořkovský a za ním nejvyšší hora Venezuely Pico Bolívar.Foto: DENÍK/Petr Synek

S několika kamarády (a zároveň spolužáky z Přírodovědecké fakulty UK, kde studujeme biologii) jsme se v půlce ledna vypravili na pětitýdenní expedici do této exotické země. Táhlo nás tam obrovské přírodní bohatství a hlavně rozmanitost nejrůznějších typů krajiny.

Nad rovníkem

Venezuela leží kousek nad rovníkem v severní části Jižní Ameriky a její břehy omývá teplé Karibské moře. Během krátké doby tu můžete slézat štíty andských velikánů, putovat tropickým pralesem, nebo navštívit stolové hory na Guyanské vysočině. Je velmi řídce osídlena a většina populace bydlí v několika velkých městech.

Tím největším je hlavní město Caracas se svými 3,4 miliony obyvatel. Další specifikou země je stávající politický režim. „Prezident“ Huga Chávez (sám si říká El Comandante - velitel) se nijak netají svým obdivem ke komunistické Kubě, a s celou zemí se také ubírá podobným směrem. To se v poslední době projevilo hlavně znárodněním velkých těžařských korporací. Oproti Castrovi má však jednu obrovskou výhodu: na svoje sociální experimenty má prozatím spoustu peněz, protože Venezuela vlastní nedozírné zásoby ropy. Což se pozná na cenách benzínu – litr stojí v přepočtu 50 haléřů.

Povinně do tropů

Cesta do Venezuely byla naším prvním výletem do tropů, jejichž návštěva je jakousi nepsanou povinností každého biologa. Výsledkem byly nakonec „ulovené“ endemické žabky z vrcholu Roraimy pro Národní muzeum v Praze a vzorky živočichů, které budou sloužit herpetologům k dalšímu studiu. To dodalo naší výpravě punc vědeckosti a mohli jsme se tedy nazývat expedicí.

Celkem jsme během naší návštěvy necestovali nejrůznějšími dopravními prostředky asi 6200 kilometrů. Putovali jsme na vlastní pěst (s využitím místní sítě dálkových autobusů) a nocovali především ve stanech, příležitostně v hostelech pro baťůžkáře, v tak zvaných posadách.

Naše cesta začala na letišti v Ruzini, odkud jsme odlétali ještě v zimním oblečení do Paříže, tady už nás čekal obří Jumbo Jet s konečnou destinací Caracas. Po příletu do venezuelské metropole nás uvítalo tropické dusno a beznadějně ucpané silnice.

Ještě v noci jsme se vydali na cestu do andského města Meridy. Je to univerzitní město velikosti Prostějova, ve výšce asi 1600 metrů nad mořem, proto tu vládne vcelku příjemné klima. My jsme ji využili jako základnu pro náš výšlap na andské vrcholky.

Nejvyšší hora Venezuely Pico Bolívar (5007 m.n.m.) je dosažitelná pouze s kompletním horolezeckým vybavením, které jsme si nemohli s sebou dovolit během našeho putováni po Venezuele vláčet. Proto jsme se rozhodli „pokořit“ druhou nejvyšší venezuelskou horu Pico Humbolt (4942), která nese jméno slavného německého cestovatele a biologa Alexandra von Humboldta.

Rekordní lanovka

Výstup se začíná v pásmu mlžného deštného lesa a pokračuje pásmech vysokohorských luk (nazývaných zde paramos). V této výšce se už nacházejí i ledovcová jezera, u nichž se dá tábořit, ale krajina je liduprázdná. Vrchlol jsme bez problémů dobyli.

Malá zajímavost: na sousední horu Pico Espejo vede lanovka, která začíná už v Meridě, a je nejdelší a nejvyšší funkční lanovkou na světě (je dlouhá 12,5 km).

Byla zbudována koncem padesátých let a končí ve výšce 4765 m.n.m., což má pro místní výletníky ten nepříjemný důsledek, že většinou vyjedou nahoru a místo, aby se tam kochali výhledem, tak se pozvrací (působením výškové nemoci) a jedou zase rychle dolů.

Lidožrouti

Naše další plány nás zavedly do pohoří Sierra Perija, což je asi třítisícové pohoří na kolumbijských hranicích, kde jsme chtěli navštívit indiány kmene Yukpa. Ti náleží ke skupině Karibů - kdysi obávanému kmeni lidožroutů. Dnes jsou však zcela mírumilovní, živí se zemědělstvím a příležitostným lovem.

Do této oblasti moc turistů nezavítá a Venezuelců už vůbec ne. Pohoří má totiž z nějakého důvodu ve Venezuele špatnou pověst. Proto nás indiáni, nezkažení penězi turistů, přijali velice srdečně. Byli jsme asi třetí výprava bělochů, co je kdy navštívila. První byli naši kamarádi z Českých Budějovic, kteří nám dali tip, a druhou výpravou byli mormonští misionáři z USA, kteří tu šíříli svoji víru.

Asi se jim to moc nepodařilo, protože Indiáni nepěstovali mnohoženství a indiánský učitel Jesus (čili Ježíš – jedno z nejpopulárnějších venezuelských jmen) učil děti dál základům katolického náboženství. Drtivá většina místních indiánů, stejně jako všech Venezuelců, jsou katolíci.

Škola a stany

Ve vesnici stála jediná zděná budova a tou byla místní škola. Vedle ní jsme si postavili stany a sušáky na prádlo a strávili tu pohodový týden vyplněný sepisováním yukpsko- španělského slovníčku, šnorchlovaním v řece plné akvarijních ryb a lovem nejrůznějších místních tvorů. Z nich si naší herpetologové odebírali vzorky (samozřejmě s pomocí neinvazivních metod - což znamená, že zvíře celou proceduru bez újmy na zdraví přežije).

To budilo u indiánu, jako všechno, co jsme dělali, velikou pozornost. A tak se stalo, že když byl v okolí vesnice spatřen leguán a našim lovcům utekl, vyslal za ním náčelník místní kluky. Kluci byli úspěšní, ale k lovu bohužel použili mačetu a leguán byl krátce před skonáním.

Indiáni nás ale přesvědčovali, že ho máme dovézt k nám, důkladně napojit a pak použít k založení chovu leguánů v „Republica Checa“. Leguána jsme s díky přijali a pozřeli. Protože však jeho stav nedával příliš nadějí, že by se mohl stát chovným praotcem pokolení leguánů v srdci Evropy, skončil alespoň v našem žaludku. Nebylo to nic mimořádného, protože různě upraveného leguána dostanete ve venezuelských hospodách běžně, a dušený chutná jako kuře.

Po rozloučení se Sierrou Perijou a jejími pralesy jsme se přesunuli do travnatých rovin zvaných llanos. Tyto úrodné pláně zabírají velkou část Venezuely a bydlí v nich kovbojové llaneros, jež tu chovají především hovězí dobytek.

Žravé piraně

My jsme tam jeli především kvůli ptactvu, které v obrovském množství obývá místní vysychající jezírka a slepá říční ramena. Ve zdejších vodách žijí také známí dravci piraně, a tak jsme tu i rybařili. Stačilo jen nahodit, párkrát otočit navijákem a rovnou zasekávat. Jediná potíž byla v tom, že piraně opravdu překousne cokoliv. Museli jsme proto používat místo vlasce ocelová lanka místo vlasce - a i tak často zvítězila spíše piraně. Někdy jednoduše překousla háček.

Naším dalším snem a cílem byly stolové hory na Guayanské vysočině. Nejvyšší z nich je Roraima (2800 m.n.m.), která je také asi nejčastějším cílem českých turistů ve Venezuele. Stolové hory se zvedají někdy až kilometr nad okolní terén a na jejich vrcholu (či spíše vrcholových plošinách) se nacházejí nejrůznější podivné organismy, z nich většinu nenajdete nikde jinde na světe, a také bizarní kamenné útvary, evokující představy měsíční krajiny. V tomto ztraceném světě jsme strávili necelý týden.

Divoký karneval

Teď nás čekal již jen výlet člunem do delty Orinoka, při kterém jsme projeli 400 litrů benzínů na vzdálenosti asi 160 kilometrů. Naše putování jsme zakončili u karibského pobřeží, kde jsme si chtěli po měsíčním cestování trochu odpočinout, ale plány nám nakonec překazil karneval.

A tak jsme místo poklidného užívání tropické pohody měli hlavně starosti s obcházením policejních kontrol a s unikáním tisícihlavým davům Venezuelců v karnevalové náladě, která je silně podpořena alkoholem i drogami). Bohužel jsme na závěr neunikli ani odvrácené stránce Venezuely, když jsme byli v jednom přímořském městečku přepadeni. Naštěstí se ukázalo, že šlo pouze o pokus místní omladiny vyzkoušet si „dovednosti“, jež viděli v amerických akčních filmech.

Místní lidé nám nakonec pomohli, takže jsme pobyt ukončili se zkušeností, že těch, kteří pro vás udělají nezištně první i poslední, je tu víc než těch, kteří vás chtějí oškubat.

Nůž na palubě

Poslední zážitek je spíše spjatý s aktuální bezpečností letecké dopravy. Když jsme odlétali z Caracasu, náš pilot se nám omlouval za dvouhodinové zpoždění, způsobené zostřenými bezpečnostními kontrolami.

V tomto okamžiku se jeden náš poněkud flegmatický kamarád stal výjimkou, která naštěstí dobře dopadla. Při usazování na sedačku v letadle s překvapením zjistil, že si v kapce zapomněl nůž téměř s deseticentimetrovou čepelí. Nenápadně (kvůli agentům na palubě letadla, kteří by ho mohli považovat za potenciální únosce) ho přesunul do příručního zavazadla, a při tom narazil ještě na zapomenutý slzný plyn. Upozorňuji, že to bylo již po několika průchodech bezpečnostními rámy a dvou osobních prohlídkách.

Pokud chcete vědět víc a poslechnout si další historky a venezuelské reálie, můžete přijít na přednášku, která se bude konat v sobotu 19. května v 19 hodin v konickém zámku.

 

13.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 14 900 Kč Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená *OBSLUHA STROJŮ PRO ZPRACOVÁNÍ MASA - KRÁTKODOBÉ ZAMĚSTNÁNÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: JEDNÁ SE O KRÁTKODOBÉ ZAMĚSTNÁNÍ DO 90 DNŮ. Osobní kontakt pouze po tel. domluvě Ing. Sedlář tel.: 775 404 104 (volat v době Po-Pá 9:00-16:00 hod.). Požadavky: vhodný zdravotní stav, zručnost - práce s masem, obsluha strojů na zpracování masa. PD: 6:00-14:00, 14:00-22:00, 22:00-6:00 hod. Pracoviště: Makovec a. s., Smržická 537, Kostelec na Hané.. Pracoviště: Ttt-neres s.r.o. - kostelec na hané, Smržická, č.p. 537, 798 41 Kostelec na Hané. Informace: Josef Sedlář, +420 775 404 104. Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 18 000 Kč Mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení Údržbáři - mechanici (1806004). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Údržbáři - mechanici (1806004), Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SOU nebo SŠ , - máte zkušenosti s údržbou nebo montáží strojů, - jste flexibilní a schopný týmové práce, , Budete se věnovat:, - opravě a údržbě strojního zařízení a výrobních technologií, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme Vám stabilní práci na HPP, - hradíme lékařské prohlídky, - možnost přestupu do kmene firmy, , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 18.000,- Kč + stravenky, Nástup: dle domluvy, Směnnost: jednosměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447. Výroba - Výroba Lakýrníci 21 000 Kč Lakýrníci a natěrači plastových výrobků LAKÝRNÍCI / NATĚRAČI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný ihned. Osobní kontakt po tel. domluvě paní Řehulková tel.: 724 931 035 nebo zašlete životopis na e-mail rehulkova@gmplast.cz. , Výrobní firma v Žešově příjme pracovníka na pozici lakýrník/natěrač. Hledáme spolehlivého a flexibilního pracovníka s dobrým zdravotním stavem. Požadujeme: praxe v oboru výhodou, ne podmínkou - zaučíme, spolehlivost, flexibilitu. Jedná se o manuální práci v 1 směnném provozu. Zkrácený úvazek 7,75 hod. denně. , Pracovní náplní je příprava výrobků a jejich povrchů před aplikací lakování, jako jsou ruční čištění, odmašťování povrchů, úprava povrchů pomocí broušení a dále lakování již připravených dílů., Dále nabízíme: příspěvek na stravné, možnost mimořádných prémií, čtvrtletní prémie, vánoční a letní prémie.. Pracoviště: Gm plast, s.r.o..., 796 01 Prostějov 1. Informace: Nela Řehulková, . Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 90 Kč Provozní zámečníci, údržbáři PROVOZNÍ ZÁMEČNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VYHRAZENO PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM. Osobní kontakt po tel. domluvě p. Bartošková tel. 725 465 621 (v době 7:00-12:00 hod.) nebo e-mail bartoskova@mpv97.cz. Zkušenosti v oboru a svářečský průkaz podmínkou. Zkrácený pracovní úvazek, mzda až 81,- Kč/hod. dle zkušeností a dle dosažené kvalifikace. PD: Po-Pá v době 7:00-12:00hod.(možnost úpravy). Smlouva na dobu určitou s možností prodloužení.. Pracoviště: Mechanika prostějov 97, družstvo, Budovcova, č.p. 4091, 796 01 Prostějov 1. Informace: Dana Bartošková, +420 725 465 621.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plumlovské vinobraní. Ilustrační foto
22

Kam o víkendu? Na vinobraní, pivobraní či burčákobraní

Útočník Prostějova Marek Račuk (vpravo)
59

Račuk po derby: Přerov byl lepší, sráží nás vlastní přesilovky

Z Brněnské zmizely přechody. Vybudují je časem? A co nová parkovací místa?

S nelibostí částí obyvatel Prostějova se setkala rekonstrukce Brněnské ulice. Ta sice letos skončila v plánovaném termínu, nicméně při ní nedošlo k vyznačení několika přechodů pro chodce. Ty sloužily lidem zejména na frekventovaných místech jako u brány na hřbitov či ulice plné vzdělávacích organizací.

Meteoradar Skalky láká na prohlídku, čekají se stovky návštěvníků

Normálně se do útrob budovy meteoradaru, která stojí v lese na nejvyšším bodě Drahanské vrchoviny Skalky, nedostanete. Ale vždy jednou za rok to možné je. A to díky dnu otevřených dveří, jež meteorologové pořádají. Ten letošní se bude konat už v sobotu 22. září od devíti do čtrnácti hodin.

AKTUALIZOVÁNO

Za ilegální skládku dostal určický exstarosta podmínku

Vinen. Takový verdikt slyšel v úterý u prostějovského okresního soudu Vlastimil Konšel. Dvaašedesátiletý exstarosta Určic byl obviněn z nedovoleného nakládání s odpadem. Mezi lety 1995 a 2015 totiž měl neoprávněně ukládat odpad na již uzavřenou skládku. Vinu Vlastimil Konšel od začátku procesu odmítá. Osvobození pro muže navrhoval také jeho obhájce, Pavel Kvíčala.

Kabelkový veletrh Deníku letos hostí Galerie Moritz a Galerie Přerov

Dva termíny a dvě města, kde se bude pomáhat prostřednictvím největší charitativní akce Deníku: Kabelkového veletrhu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT