VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Venezuela: Exotická země mnoha podob

Prostějov - O Venezuele se říká, že je jednou z nejpestřejších zemí Jižní Ameriky a letos v zimě jsem si to mohl sám ověřit.

13.5.2007
SDÍLEJ:

Jeden ze členů výpravy Libor Mořkovský a za ním nejvyšší hora Venezuely Pico Bolívar.Foto: DENÍK/Petr Synek

S několika kamarády (a zároveň spolužáky z Přírodovědecké fakulty UK, kde studujeme biologii) jsme se v půlce ledna vypravili na pětitýdenní expedici do této exotické země. Táhlo nás tam obrovské přírodní bohatství a hlavně rozmanitost nejrůznějších typů krajiny.

Nad rovníkem

Venezuela leží kousek nad rovníkem v severní části Jižní Ameriky a její břehy omývá teplé Karibské moře. Během krátké doby tu můžete slézat štíty andských velikánů, putovat tropickým pralesem, nebo navštívit stolové hory na Guyanské vysočině. Je velmi řídce osídlena a většina populace bydlí v několika velkých městech.

Tím největším je hlavní město Caracas se svými 3,4 miliony obyvatel. Další specifikou země je stávající politický režim. „Prezident“ Huga Chávez (sám si říká El Comandante - velitel) se nijak netají svým obdivem ke komunistické Kubě, a s celou zemí se také ubírá podobným směrem. To se v poslední době projevilo hlavně znárodněním velkých těžařských korporací. Oproti Castrovi má však jednu obrovskou výhodu: na svoje sociální experimenty má prozatím spoustu peněz, protože Venezuela vlastní nedozírné zásoby ropy. Což se pozná na cenách benzínu – litr stojí v přepočtu 50 haléřů.

Povinně do tropů

Cesta do Venezuely byla naším prvním výletem do tropů, jejichž návštěva je jakousi nepsanou povinností každého biologa. Výsledkem byly nakonec „ulovené“ endemické žabky z vrcholu Roraimy pro Národní muzeum v Praze a vzorky živočichů, které budou sloužit herpetologům k dalšímu studiu. To dodalo naší výpravě punc vědeckosti a mohli jsme se tedy nazývat expedicí.

Celkem jsme během naší návštěvy necestovali nejrůznějšími dopravními prostředky asi 6200 kilometrů. Putovali jsme na vlastní pěst (s využitím místní sítě dálkových autobusů) a nocovali především ve stanech, příležitostně v hostelech pro baťůžkáře, v tak zvaných posadách.

Naše cesta začala na letišti v Ruzini, odkud jsme odlétali ještě v zimním oblečení do Paříže, tady už nás čekal obří Jumbo Jet s konečnou destinací Caracas. Po příletu do venezuelské metropole nás uvítalo tropické dusno a beznadějně ucpané silnice.

Ještě v noci jsme se vydali na cestu do andského města Meridy. Je to univerzitní město velikosti Prostějova, ve výšce asi 1600 metrů nad mořem, proto tu vládne vcelku příjemné klima. My jsme ji využili jako základnu pro náš výšlap na andské vrcholky.

Nejvyšší hora Venezuely Pico Bolívar (5007 m.n.m.) je dosažitelná pouze s kompletním horolezeckým vybavením, které jsme si nemohli s sebou dovolit během našeho putováni po Venezuele vláčet. Proto jsme se rozhodli „pokořit“ druhou nejvyšší venezuelskou horu Pico Humbolt (4942), která nese jméno slavného německého cestovatele a biologa Alexandra von Humboldta.

Rekordní lanovka

Výstup se začíná v pásmu mlžného deštného lesa a pokračuje pásmech vysokohorských luk (nazývaných zde paramos). V této výšce se už nacházejí i ledovcová jezera, u nichž se dá tábořit, ale krajina je liduprázdná. Vrchlol jsme bez problémů dobyli.

Malá zajímavost: na sousední horu Pico Espejo vede lanovka, která začíná už v Meridě, a je nejdelší a nejvyšší funkční lanovkou na světě (je dlouhá 12,5 km).

Byla zbudována koncem padesátých let a končí ve výšce 4765 m.n.m., což má pro místní výletníky ten nepříjemný důsledek, že většinou vyjedou nahoru a místo, aby se tam kochali výhledem, tak se pozvrací (působením výškové nemoci) a jedou zase rychle dolů.

Lidožrouti

Naše další plány nás zavedly do pohoří Sierra Perija, což je asi třítisícové pohoří na kolumbijských hranicích, kde jsme chtěli navštívit indiány kmene Yukpa. Ti náleží ke skupině Karibů - kdysi obávanému kmeni lidožroutů. Dnes jsou však zcela mírumilovní, živí se zemědělstvím a příležitostným lovem.

Do této oblasti moc turistů nezavítá a Venezuelců už vůbec ne. Pohoří má totiž z nějakého důvodu ve Venezuele špatnou pověst. Proto nás indiáni, nezkažení penězi turistů, přijali velice srdečně. Byli jsme asi třetí výprava bělochů, co je kdy navštívila. První byli naši kamarádi z Českých Budějovic, kteří nám dali tip, a druhou výpravou byli mormonští misionáři z USA, kteří tu šíříli svoji víru.

Asi se jim to moc nepodařilo, protože Indiáni nepěstovali mnohoženství a indiánský učitel Jesus (čili Ježíš – jedno z nejpopulárnějších venezuelských jmen) učil děti dál základům katolického náboženství. Drtivá většina místních indiánů, stejně jako všech Venezuelců, jsou katolíci.

Škola a stany

Ve vesnici stála jediná zděná budova a tou byla místní škola. Vedle ní jsme si postavili stany a sušáky na prádlo a strávili tu pohodový týden vyplněný sepisováním yukpsko- španělského slovníčku, šnorchlovaním v řece plné akvarijních ryb a lovem nejrůznějších místních tvorů. Z nich si naší herpetologové odebírali vzorky (samozřejmě s pomocí neinvazivních metod - což znamená, že zvíře celou proceduru bez újmy na zdraví přežije).

To budilo u indiánu, jako všechno, co jsme dělali, velikou pozornost. A tak se stalo, že když byl v okolí vesnice spatřen leguán a našim lovcům utekl, vyslal za ním náčelník místní kluky. Kluci byli úspěšní, ale k lovu bohužel použili mačetu a leguán byl krátce před skonáním.

Indiáni nás ale přesvědčovali, že ho máme dovézt k nám, důkladně napojit a pak použít k založení chovu leguánů v „Republica Checa“. Leguána jsme s díky přijali a pozřeli. Protože však jeho stav nedával příliš nadějí, že by se mohl stát chovným praotcem pokolení leguánů v srdci Evropy, skončil alespoň v našem žaludku. Nebylo to nic mimořádného, protože různě upraveného leguána dostanete ve venezuelských hospodách běžně, a dušený chutná jako kuře.

Po rozloučení se Sierrou Perijou a jejími pralesy jsme se přesunuli do travnatých rovin zvaných llanos. Tyto úrodné pláně zabírají velkou část Venezuely a bydlí v nich kovbojové llaneros, jež tu chovají především hovězí dobytek.

Žravé piraně

My jsme tam jeli především kvůli ptactvu, které v obrovském množství obývá místní vysychající jezírka a slepá říční ramena. Ve zdejších vodách žijí také známí dravci piraně, a tak jsme tu i rybařili. Stačilo jen nahodit, párkrát otočit navijákem a rovnou zasekávat. Jediná potíž byla v tom, že piraně opravdu překousne cokoliv. Museli jsme proto používat místo vlasce ocelová lanka místo vlasce - a i tak často zvítězila spíše piraně. Někdy jednoduše překousla háček.

Naším dalším snem a cílem byly stolové hory na Guayanské vysočině. Nejvyšší z nich je Roraima (2800 m.n.m.), která je také asi nejčastějším cílem českých turistů ve Venezuele. Stolové hory se zvedají někdy až kilometr nad okolní terén a na jejich vrcholu (či spíše vrcholových plošinách) se nacházejí nejrůznější podivné organismy, z nich většinu nenajdete nikde jinde na světe, a také bizarní kamenné útvary, evokující představy měsíční krajiny. V tomto ztraceném světě jsme strávili necelý týden.

Divoký karneval

Teď nás čekal již jen výlet člunem do delty Orinoka, při kterém jsme projeli 400 litrů benzínů na vzdálenosti asi 160 kilometrů. Naše putování jsme zakončili u karibského pobřeží, kde jsme si chtěli po měsíčním cestování trochu odpočinout, ale plány nám nakonec překazil karneval.

A tak jsme místo poklidného užívání tropické pohody měli hlavně starosti s obcházením policejních kontrol a s unikáním tisícihlavým davům Venezuelců v karnevalové náladě, která je silně podpořena alkoholem i drogami). Bohužel jsme na závěr neunikli ani odvrácené stránce Venezuely, když jsme byli v jednom přímořském městečku přepadeni. Naštěstí se ukázalo, že šlo pouze o pokus místní omladiny vyzkoušet si „dovednosti“, jež viděli v amerických akčních filmech.

Místní lidé nám nakonec pomohli, takže jsme pobyt ukončili se zkušeností, že těch, kteří pro vás udělají nezištně první i poslední, je tu víc než těch, kteří vás chtějí oškubat.

Nůž na palubě

Poslední zážitek je spíše spjatý s aktuální bezpečností letecké dopravy. Když jsme odlétali z Caracasu, náš pilot se nám omlouval za dvouhodinové zpoždění, způsobené zostřenými bezpečnostními kontrolami.

V tomto okamžiku se jeden náš poněkud flegmatický kamarád stal výjimkou, která naštěstí dobře dopadla. Při usazování na sedačku v letadle s překvapením zjistil, že si v kapce zapomněl nůž téměř s deseticentimetrovou čepelí. Nenápadně (kvůli agentům na palubě letadla, kteří by ho mohli považovat za potenciální únosce) ho přesunul do příručního zavazadla, a při tom narazil ještě na zapomenutý slzný plyn. Upozorňuji, že to bylo již po několika průchodech bezpečnostními rámy a dvou osobních prohlídkách.

Pokud chcete vědět víc a poslechnout si další historky a venezuelské reálie, můžete přijít na přednášku, která se bude konat v sobotu 19. května v 19 hodin v konickém zámku.

 

13.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 12 500 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě *MANIPULAČNÍ DĚLNÍCI V DŘEVAŘSKÉ VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Náplň práce: oprava vad biodesek. Těžká fyzická práce, břemena 30 kg. Práce v nepřetržitém provozu v dřevařské výrobě. V celém provozu je zákaz kouření. PD: Po-Ne třísměnný provoz 6-14, 14-22, 22-6 hod. První kontaktování zaměstnavatele pouze telefonicky Po-Pá 8-15hod. p. Traksler 777 196 786. Místo výkonu práce: Ptenský Dvorek č.p. 99.. Pracoviště: Služby m.l.i.t. s.r.o. - ptenský dvorek, 798 43 Ptení. Informace: Ivan Traksler, +420 777 196 786.

Výroba - Inženýři kontroly a řízení kvality v ostatních 24 000 Kč

Inženýři kontroly a řízení kvality v ostatních oborech Inženýr/ka kvality junior (1804002). Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Inženýr/ka kvality junior (1804002), , Jste vhodným uchazečem pokud:, - máte technické vzdělání – VŠ nebo SŠ se znalostmi v oblasti kvality (možno i absolvent) , - ovládáte angličtinu – alespoň B1 , - máte znalost ISO 9001 (případně G8D, FMEA, SPC), - vyznáte se ve čtení výkresové dokumentace, - máte schopnost analytického řešení problémů, - jste důsledný, samostatný, komunikativní, - máte organizační schopnosti, , Budete se věnovat:, - udržování a zvyšování kvality ve výrobě, - analyzování dat a navrhování nápravných opatření, - provádění interní audity výroby a reportingu, - zpracování a evidování kontrolních postupů ve výrobě, - zavádění pokročilých metod kvality ve výrobě, , Proč by se vám měla tato pracovní nabídka líbit?, - nabízíme Vám dlouhodobou práci na HPP, - samozřejmostí je možnost profesního růstu a dalšího vzdělávání, - čekají na Vás výkonové bonusy a prémie, - nabízíme závodní stravování, kafeterii, sick days, notebook a telefon i pro soukromé použití, , Pracoviště: Prostějov, Mzda: 24-30.000,- Kč + bonusy za produktivitu, Nástup: ihned nebo dle dohody, , Pokud máte zájem o nabízené pracovní místo, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 19 000 Kč

Účetní všeobecní ÚČETNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Životopis s průvodním dopisem zasílejte na e-mail hana.vymazalova@ecofinance.cz. Více informací na tel. čísle 702 180 711., Do teamu finančního oddělení hledáme zkušenou účetní., Požadujeme: , - SŠ/VŠ vzdělání ekonomického směru, - schopnost pracovat a rozhodovat se samostatně, - znalost účetních předpisů a související daňové legislativy, - spolehlivost, pečlivost, samostatnost, - příjemné vystupování, - uživatelskou znalost PC (MS Windows, MS Word, MS Excel, MS Outlook Express, MS Internet Explorer), Výhodou: zkušenosti v oblasti účetnictví, samostatnost, velké pracovní nasazení, flexibilitu, svědomitost, spolehlivost, ochotu učit se, tvořit a zkoušet nové věci; loajalitu vůči zaměstnavateli, znalost anglického jazyka výhodou, Náplň práce: , - komplexní zpracování účetnictví spolupracujících firem, - účtování v rámci všeobecného účetnictví dle platných zákonů, znalost daňové a účetní problematiky, - zaúčtování a práce s doklady, kontrola formální a věcné správnosti dokladů, - evidence došlých faktur, vystavování faktur, - evidence majetku společnosti, odpisy, účtování skladů, -vedení personální a mzdové agendy, zpracování mezd, - příprava pravidelných uzávěrek a reporting vrcholovému managementu, - zpracování DPH, kontrolní hlášení, souhrnné hlášení, příprava účetní závěrky a podkladů pro zpracování daňového přiznání k DPPO, - komunikace a spolupráce s externími subjekty (např. auditor, banka, finanční úřad), - administrativa, - práce s internetovým bankovnictvím, - podílení se na závěrkových operacích a auditech společnosti, Nabízíme: zaučení, pracovní poměr na dobu neurčitou, postupný adaptační proces, možnost jazykového vzdělávání, nástup možný ihned. Místo výkonu práce: Smržice. Pracoviště: Eco finance group s.r.o.., 798 17 Smržice. Informace: Hana Vymazalová, .

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 20 000 Kč

Odborní účetní finanční a investiční SAMOSTATNÁ/Ý FINANČNÍ ÚČETNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný ihned nebo dle dohody. Životopis zašlete na e-mail zuzana.vyplelova@agel.cz do 2.5.2018., Požadujeme: , Kvalifikační předpoklady:, - SŠ/VŠ ekonomického charakteru, - Praxe min. 5 let, - Prokazatelná znalost kompletního vedení podvojného účetnictví a související legislativy , - Zpracování daňových přiznání, statistických výkazů, pravidelné uzávěrky, audity, - Znalost zákona o DPH, - Zkušenost s programem ESO výhodou, Další schopnosti a dovednosti:, - Pracovitost, spolehlivost a odpovědnost, - Znalost MS Office, - Komunikační dovednosti, ochota, schopnost se učit novým věcem, - Logické uvažování, zaměření na detail, samostatné rozhodování, - Časová flexibilita, - Řidičský průkaz skupiny B, Nabízíme:, - Zázemí silné a dynamicky se rozvíjející společnosti, - Práci v přátelském kolektivu, - Příjemné pracovní prostředí, - Propracovaný systém firemních benefitů (5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, příspěvek na životní, penzijní pojištění, aj.). Pracoviště: Agel a.s., Mathonova, č.p. 291, 796 04 Prostějov 4. Informace: Kontakt, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 24. dubna 2018

Dopadení nizozemských agresorů a přes dvě promile po dvou pivech: videa dne

Děti v úterý potěšil herec a divadelník Jan Přeučil. S manželkou Evou jim zahrál Šípkovou Růženku.
35

Okouzlené děti: Jan Přeučil je zvedl ze sedadel pohádkou

Hanácký divadelní máj klepe na dveře. Co nabídne?

Už jen doslova hodiny dělí příznivce amatérského divadla od začátku největšího kulturního svátku v Němčicích nad Hanou, „Hanácký divadelní máj“. Dvaatřicátý ročník postupové přehlídky ochotnických divadel a divadel pro děti a mládež, bude slavnostně zahájen v sobotu 28. dubna.

Mazda srazila na přechodu ženu, ta skončila v nemocnici

Srážku auta s chodkyní řeší po neděli policisté v Prostějově. Zjišťují příčiny nehody, která se odehrála před devatenáctou hodinou v ulici Sladkovského.

Přípravy finišují: u lázní vznikne nový autobusový terminál

Pohodlnější cestování slibuje Prostějovanům magistrát. Už loni zveřejnil informaci o tom, že by v budoucnu měl na Floriánském náměstí vzniknout nový autobusový terminál. Snahu o tuto investici pak vedení města potvrdilo na poslední radě, kdy schválilo převod pozemků od Olomouckého kraje do vlastnictví města.

Sedm cizinců na jednoho číšníka a bitva o Cheb: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 23. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT