VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Venezuela: Exotická země mnoha podob

Prostějov - O Venezuele se říká, že je jednou z nejpestřejších zemí Jižní Ameriky a letos v zimě jsem si to mohl sám ověřit.

13.5.2007
SDÍLEJ:

Jeden ze členů výpravy Libor Mořkovský a za ním nejvyšší hora Venezuely Pico Bolívar.Foto: DENÍK/Petr Synek

S několika kamarády (a zároveň spolužáky z Přírodovědecké fakulty UK, kde studujeme biologii) jsme se v půlce ledna vypravili na pětitýdenní expedici do této exotické země. Táhlo nás tam obrovské přírodní bohatství a hlavně rozmanitost nejrůznějších typů krajiny.

Nad rovníkem

Venezuela leží kousek nad rovníkem v severní části Jižní Ameriky a její břehy omývá teplé Karibské moře. Během krátké doby tu můžete slézat štíty andských velikánů, putovat tropickým pralesem, nebo navštívit stolové hory na Guyanské vysočině. Je velmi řídce osídlena a většina populace bydlí v několika velkých městech.

Tím největším je hlavní město Caracas se svými 3,4 miliony obyvatel. Další specifikou země je stávající politický režim. „Prezident“ Huga Chávez (sám si říká El Comandante - velitel) se nijak netají svým obdivem ke komunistické Kubě, a s celou zemí se také ubírá podobným směrem. To se v poslední době projevilo hlavně znárodněním velkých těžařských korporací. Oproti Castrovi má však jednu obrovskou výhodu: na svoje sociální experimenty má prozatím spoustu peněz, protože Venezuela vlastní nedozírné zásoby ropy. Což se pozná na cenách benzínu – litr stojí v přepočtu 50 haléřů.

Povinně do tropů

Cesta do Venezuely byla naším prvním výletem do tropů, jejichž návštěva je jakousi nepsanou povinností každého biologa. Výsledkem byly nakonec „ulovené“ endemické žabky z vrcholu Roraimy pro Národní muzeum v Praze a vzorky živočichů, které budou sloužit herpetologům k dalšímu studiu. To dodalo naší výpravě punc vědeckosti a mohli jsme se tedy nazývat expedicí.

Celkem jsme během naší návštěvy necestovali nejrůznějšími dopravními prostředky asi 6200 kilometrů. Putovali jsme na vlastní pěst (s využitím místní sítě dálkových autobusů) a nocovali především ve stanech, příležitostně v hostelech pro baťůžkáře, v tak zvaných posadách.

Naše cesta začala na letišti v Ruzini, odkud jsme odlétali ještě v zimním oblečení do Paříže, tady už nás čekal obří Jumbo Jet s konečnou destinací Caracas. Po příletu do venezuelské metropole nás uvítalo tropické dusno a beznadějně ucpané silnice.

Ještě v noci jsme se vydali na cestu do andského města Meridy. Je to univerzitní město velikosti Prostějova, ve výšce asi 1600 metrů nad mořem, proto tu vládne vcelku příjemné klima. My jsme ji využili jako základnu pro náš výšlap na andské vrcholky.

Nejvyšší hora Venezuely Pico Bolívar (5007 m.n.m.) je dosažitelná pouze s kompletním horolezeckým vybavením, které jsme si nemohli s sebou dovolit během našeho putováni po Venezuele vláčet. Proto jsme se rozhodli „pokořit“ druhou nejvyšší venezuelskou horu Pico Humbolt (4942), která nese jméno slavného německého cestovatele a biologa Alexandra von Humboldta.

Rekordní lanovka

Výstup se začíná v pásmu mlžného deštného lesa a pokračuje pásmech vysokohorských luk (nazývaných zde paramos). V této výšce se už nacházejí i ledovcová jezera, u nichž se dá tábořit, ale krajina je liduprázdná. Vrchlol jsme bez problémů dobyli.

Malá zajímavost: na sousední horu Pico Espejo vede lanovka, která začíná už v Meridě, a je nejdelší a nejvyšší funkční lanovkou na světě (je dlouhá 12,5 km).

Byla zbudována koncem padesátých let a končí ve výšce 4765 m.n.m., což má pro místní výletníky ten nepříjemný důsledek, že většinou vyjedou nahoru a místo, aby se tam kochali výhledem, tak se pozvrací (působením výškové nemoci) a jedou zase rychle dolů.

Lidožrouti

Naše další plány nás zavedly do pohoří Sierra Perija, což je asi třítisícové pohoří na kolumbijských hranicích, kde jsme chtěli navštívit indiány kmene Yukpa. Ti náleží ke skupině Karibů - kdysi obávanému kmeni lidožroutů. Dnes jsou však zcela mírumilovní, živí se zemědělstvím a příležitostným lovem.

Do této oblasti moc turistů nezavítá a Venezuelců už vůbec ne. Pohoří má totiž z nějakého důvodu ve Venezuele špatnou pověst. Proto nás indiáni, nezkažení penězi turistů, přijali velice srdečně. Byli jsme asi třetí výprava bělochů, co je kdy navštívila. První byli naši kamarádi z Českých Budějovic, kteří nám dali tip, a druhou výpravou byli mormonští misionáři z USA, kteří tu šíříli svoji víru.

Asi se jim to moc nepodařilo, protože Indiáni nepěstovali mnohoženství a indiánský učitel Jesus (čili Ježíš – jedno z nejpopulárnějších venezuelských jmen) učil děti dál základům katolického náboženství. Drtivá většina místních indiánů, stejně jako všech Venezuelců, jsou katolíci.

Škola a stany

Ve vesnici stála jediná zděná budova a tou byla místní škola. Vedle ní jsme si postavili stany a sušáky na prádlo a strávili tu pohodový týden vyplněný sepisováním yukpsko- španělského slovníčku, šnorchlovaním v řece plné akvarijních ryb a lovem nejrůznějších místních tvorů. Z nich si naší herpetologové odebírali vzorky (samozřejmě s pomocí neinvazivních metod - což znamená, že zvíře celou proceduru bez újmy na zdraví přežije).

To budilo u indiánu, jako všechno, co jsme dělali, velikou pozornost. A tak se stalo, že když byl v okolí vesnice spatřen leguán a našim lovcům utekl, vyslal za ním náčelník místní kluky. Kluci byli úspěšní, ale k lovu bohužel použili mačetu a leguán byl krátce před skonáním.

Indiáni nás ale přesvědčovali, že ho máme dovézt k nám, důkladně napojit a pak použít k založení chovu leguánů v „Republica Checa“. Leguána jsme s díky přijali a pozřeli. Protože však jeho stav nedával příliš nadějí, že by se mohl stát chovným praotcem pokolení leguánů v srdci Evropy, skončil alespoň v našem žaludku. Nebylo to nic mimořádného, protože různě upraveného leguána dostanete ve venezuelských hospodách běžně, a dušený chutná jako kuře.

Po rozloučení se Sierrou Perijou a jejími pralesy jsme se přesunuli do travnatých rovin zvaných llanos. Tyto úrodné pláně zabírají velkou část Venezuely a bydlí v nich kovbojové llaneros, jež tu chovají především hovězí dobytek.

Žravé piraně

My jsme tam jeli především kvůli ptactvu, které v obrovském množství obývá místní vysychající jezírka a slepá říční ramena. Ve zdejších vodách žijí také známí dravci piraně, a tak jsme tu i rybařili. Stačilo jen nahodit, párkrát otočit navijákem a rovnou zasekávat. Jediná potíž byla v tom, že piraně opravdu překousne cokoliv. Museli jsme proto používat místo vlasce ocelová lanka místo vlasce - a i tak často zvítězila spíše piraně. Někdy jednoduše překousla háček.

Naším dalším snem a cílem byly stolové hory na Guayanské vysočině. Nejvyšší z nich je Roraima (2800 m.n.m.), která je také asi nejčastějším cílem českých turistů ve Venezuele. Stolové hory se zvedají někdy až kilometr nad okolní terén a na jejich vrcholu (či spíše vrcholových plošinách) se nacházejí nejrůznější podivné organismy, z nich většinu nenajdete nikde jinde na světe, a také bizarní kamenné útvary, evokující představy měsíční krajiny. V tomto ztraceném světě jsme strávili necelý týden.

Divoký karneval

Teď nás čekal již jen výlet člunem do delty Orinoka, při kterém jsme projeli 400 litrů benzínů na vzdálenosti asi 160 kilometrů. Naše putování jsme zakončili u karibského pobřeží, kde jsme si chtěli po měsíčním cestování trochu odpočinout, ale plány nám nakonec překazil karneval.

A tak jsme místo poklidného užívání tropické pohody měli hlavně starosti s obcházením policejních kontrol a s unikáním tisícihlavým davům Venezuelců v karnevalové náladě, která je silně podpořena alkoholem i drogami). Bohužel jsme na závěr neunikli ani odvrácené stránce Venezuely, když jsme byli v jednom přímořském městečku přepadeni. Naštěstí se ukázalo, že šlo pouze o pokus místní omladiny vyzkoušet si „dovednosti“, jež viděli v amerických akčních filmech.

Místní lidé nám nakonec pomohli, takže jsme pobyt ukončili se zkušeností, že těch, kteří pro vás udělají nezištně první i poslední, je tu víc než těch, kteří vás chtějí oškubat.

Nůž na palubě

Poslední zážitek je spíše spjatý s aktuální bezpečností letecké dopravy. Když jsme odlétali z Caracasu, náš pilot se nám omlouval za dvouhodinové zpoždění, způsobené zostřenými bezpečnostními kontrolami.

V tomto okamžiku se jeden náš poněkud flegmatický kamarád stal výjimkou, která naštěstí dobře dopadla. Při usazování na sedačku v letadle s překvapením zjistil, že si v kapce zapomněl nůž téměř s deseticentimetrovou čepelí. Nenápadně (kvůli agentům na palubě letadla, kteří by ho mohli považovat za potenciální únosce) ho přesunul do příručního zavazadla, a při tom narazil ještě na zapomenutý slzný plyn. Upozorňuji, že to bylo již po několika průchodech bezpečnostními rámy a dvou osobních prohlídkách.

Pokud chcete vědět víc a poslechnout si další historky a venezuelské reálie, můžete přijít na přednášku, která se bude konat v sobotu 19. května v 19 hodin v konickém zámku.

 

13.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 25 000 Kč Mistři a příbuzní pracovníci ve strojírenství Směnový mistr/mistrová strojírenské výroby (1704005). Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Směnoví mistři (1704005), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SŠ vzdělání technického zaměření, - máte praxi na odpovídající pozici se schopností motivovat zaměstnance a přirozenou autoritu, - ovládáte NJ nebo AJ– není podmínkou, - máte znalosti programů MS Office, - máte ŘP sk. B, , Budete se věnovat:, - přípravě a zajištění výroby v požadované kvalitě a produktivitě, - optimalizaci výrobních procesů a postupů, - kooperaci při sestavení ukazatelů kvality, produktivity a dalších ukazatelů, - spolupráci při implementaci nových výrobků, - sestavování směnového plánu a určení potřeb personálu, - vedení, hodnocení a motivaci podřízených pracovníků (asi 40 lidí), , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme dlouhodobé zaměstnání ve stabilní společnosti s možností kariérního růstu a celosvětového uplatnění, - čeká na Vás měsíční mzda od 25.000 Kč + 13. plat a 5 týdnů dovolené, - můžete využít jazykového vzdělávání, , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 25.000,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: nepřetržitý provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 19 000 Kč Zámečníci strojů ZÁMEČNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Nástup ihned. Životopisy zasílejte na email derkovad@sppv.cz. Více informací na tel. 582 301 611 (v době 8:00-13:00 hod.). , Základní požadavky:, - vyučení ve strojírenském oboru , - praxe ve svařování v ochranné atmosféře CO2 a/nebo plamenném svařování nebo řezání kyslíkem výhodou, - schopnost samostatné práce dle strojírenské výkresové dokumentace, - ochota ke zvyšování zámečnických dovedností: od jednoduchých operací (orýsování, závitování, broušení, ohýbání), přes stehování v přípravcích nebo tepelné dělení a rovnání, až po volné stehování rozměrných svarků na sestavných deskách , Mzdové ohodnocení: 19.000 až 25.000 Kč včetně pohyblivé složky, Nadstandardní požadavky:, - schopnost samostatného výkonu veškerých zámečnických operací dle strojírenské výkresové dokumentace, - základní kurz pro metodu 135 (CO2) a 311 (plamen), Mzdové ohodnocení při splnění nadstandardních požadavků: 24.000 - 29.000 Kč včetně pohyblivé složky, maximum 33.000 Kč včetně pohyblivé složky, Nárok na získání náborového příspěvku ve výši 24.000 Kč platí pouze při splnění nadstandardních požadavků., Náplň práce:, - ruční příprava a stehování ocelových konstrukcí, strojírenských dílů a celků a jejich dokončování dle výkresové dokumentace. Pracoviště: Strojírny prostějov, a.s., Kojetínská, č.p. 3700, 796 01 Prostějov 1. Informace: Diana Derková, +420 582 301 611. Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 19 500 Kč Elektrotechnici a technici energetici přístrojů, strojů a zařízení Elektrotechnici/elektromechanici (1504005). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Elektrotechnik/elektromechanik - Prostějov (1504005), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SŠ nebo SOU vzdělání elektrotechnického směru, - máte platnou vyhlášku 50/1978 Sb (min. § 5), - máte dobrou znalost a orientaci ve výkresové dokumentaci, , Budete se věnovat:, - zapojování elektroinstalací a elektroskříní u průmyslových strojů, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme vám zázemí stabilní firmy, práci na HPP s pracovní smlouvou, - jde o práci v čistém a moderním pracovním prostředí, - přispíváme na stravování, - můžete využít jazykového vzdělávání, - podle délky pracovního vztahu můžete mít dovolenou až 25 dní, - jedná se o práci v 1-směnném provozu (Po – Pá 6 – 14 hod s volnými víkendy), , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 18.000,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: jednosměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 20 000 Kč Obsluha vysokozdvižných a jiných vozíků a skladníci Skladníci/řidiči VZV | Prostějov (1602002). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Skladník/řidič VZV | Prostějov (1602002), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte platný průkaz VZV, - máte min. SOU – vyučen, - jste spolehlivý, - máte schopnost operativně jednat, , Budete se věnovat:, - příjmem a přesunem materiálu, přípravou expedice vč. dokumentací, , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - nabízíme stabilní dlouhodobou práci na HPP, - poskytujeme příspěvek na stravování (stravenky), , Pracoviště: Prostějov, Mzda: od 20.000,- Kč (dle zkušeností a praxe až 30.000,- Kč) + stravenky, Další benefity: , - možnost příspěvku na ubytování v Prostějově pro mimoprostějovské, - svoz po Prostějově a z Přerova zdarma, Nástup: dle dohody, Směnnost: třísměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Futsal na Prostějovsku. Ilustrační foto.

Futsal Prostějovska: Ariston stále beze ztráty

Zdeněk Čáp

Čáp přelétl z Přerova k Jestřábům. Pro Zubry byl moc drahý

Hanáci vítali i Vánoce v krojích. Podívejte se

Kroje, zpěv, zvuk houslí. Kralice na Hané patří folkloru i před Vánoci. Na pódiu zdejšího kulturního domu se při adventním setkání představili vyznavači krojů z Klasu, místního folklorního souboru.

Do Němčic zavítal samotný Lucifer

Světelná výzdoba, horký čaj, punč, stánky s adventním zbožím, ale taky dým, žudr proměněný v peklo a všude spousta čertů, tak vypadalo němčické náměstí v sobotním podvečeru.

Exploze jako záměr, čerti pod parou a Strach mezi anděly: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 7. až 9. prosince 2018.

Ve Ptení bylo na vánoční besídce plno. Podívejte se, co si děti připravily

Tradiční Vánoční besídku na Základní škole Ptení opět navštívilo víc diváků, než bylo míst k sezení. Podívat se přišly rodiny účinkujících i bývalí žáci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT