VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Venezuela: Exotická země mnoha podob

Prostějov - O Venezuele se říká, že je jednou z nejpestřejších zemí Jižní Ameriky a letos v zimě jsem si to mohl sám ověřit.

13.5.2007
SDÍLEJ:

Jeden ze členů výpravy Libor Mořkovský a za ním nejvyšší hora Venezuely Pico Bolívar.Foto: DENÍK/Petr Synek

S několika kamarády (a zároveň spolužáky z Přírodovědecké fakulty UK, kde studujeme biologii) jsme se v půlce ledna vypravili na pětitýdenní expedici do této exotické země. Táhlo nás tam obrovské přírodní bohatství a hlavně rozmanitost nejrůznějších typů krajiny.

Nad rovníkem

Venezuela leží kousek nad rovníkem v severní části Jižní Ameriky a její břehy omývá teplé Karibské moře. Během krátké doby tu můžete slézat štíty andských velikánů, putovat tropickým pralesem, nebo navštívit stolové hory na Guyanské vysočině. Je velmi řídce osídlena a většina populace bydlí v několika velkých městech.

Tím největším je hlavní město Caracas se svými 3,4 miliony obyvatel. Další specifikou země je stávající politický režim. „Prezident“ Huga Chávez (sám si říká El Comandante - velitel) se nijak netají svým obdivem ke komunistické Kubě, a s celou zemí se také ubírá podobným směrem. To se v poslední době projevilo hlavně znárodněním velkých těžařských korporací. Oproti Castrovi má však jednu obrovskou výhodu: na svoje sociální experimenty má prozatím spoustu peněz, protože Venezuela vlastní nedozírné zásoby ropy. Což se pozná na cenách benzínu – litr stojí v přepočtu 50 haléřů.

Povinně do tropů

Cesta do Venezuely byla naším prvním výletem do tropů, jejichž návštěva je jakousi nepsanou povinností každého biologa. Výsledkem byly nakonec „ulovené“ endemické žabky z vrcholu Roraimy pro Národní muzeum v Praze a vzorky živočichů, které budou sloužit herpetologům k dalšímu studiu. To dodalo naší výpravě punc vědeckosti a mohli jsme se tedy nazývat expedicí.

Celkem jsme během naší návštěvy necestovali nejrůznějšími dopravními prostředky asi 6200 kilometrů. Putovali jsme na vlastní pěst (s využitím místní sítě dálkových autobusů) a nocovali především ve stanech, příležitostně v hostelech pro baťůžkáře, v tak zvaných posadách.

Naše cesta začala na letišti v Ruzini, odkud jsme odlétali ještě v zimním oblečení do Paříže, tady už nás čekal obří Jumbo Jet s konečnou destinací Caracas. Po příletu do venezuelské metropole nás uvítalo tropické dusno a beznadějně ucpané silnice.

Ještě v noci jsme se vydali na cestu do andského města Meridy. Je to univerzitní město velikosti Prostějova, ve výšce asi 1600 metrů nad mořem, proto tu vládne vcelku příjemné klima. My jsme ji využili jako základnu pro náš výšlap na andské vrcholky.

Nejvyšší hora Venezuely Pico Bolívar (5007 m.n.m.) je dosažitelná pouze s kompletním horolezeckým vybavením, které jsme si nemohli s sebou dovolit během našeho putováni po Venezuele vláčet. Proto jsme se rozhodli „pokořit“ druhou nejvyšší venezuelskou horu Pico Humbolt (4942), která nese jméno slavného německého cestovatele a biologa Alexandra von Humboldta.

Rekordní lanovka

Výstup se začíná v pásmu mlžného deštného lesa a pokračuje pásmech vysokohorských luk (nazývaných zde paramos). V této výšce se už nacházejí i ledovcová jezera, u nichž se dá tábořit, ale krajina je liduprázdná. Vrchlol jsme bez problémů dobyli.

Malá zajímavost: na sousední horu Pico Espejo vede lanovka, která začíná už v Meridě, a je nejdelší a nejvyšší funkční lanovkou na světě (je dlouhá 12,5 km).

Byla zbudována koncem padesátých let a končí ve výšce 4765 m.n.m., což má pro místní výletníky ten nepříjemný důsledek, že většinou vyjedou nahoru a místo, aby se tam kochali výhledem, tak se pozvrací (působením výškové nemoci) a jedou zase rychle dolů.

Lidožrouti

Naše další plány nás zavedly do pohoří Sierra Perija, což je asi třítisícové pohoří na kolumbijských hranicích, kde jsme chtěli navštívit indiány kmene Yukpa. Ti náleží ke skupině Karibů - kdysi obávanému kmeni lidožroutů. Dnes jsou však zcela mírumilovní, živí se zemědělstvím a příležitostným lovem.

Do této oblasti moc turistů nezavítá a Venezuelců už vůbec ne. Pohoří má totiž z nějakého důvodu ve Venezuele špatnou pověst. Proto nás indiáni, nezkažení penězi turistů, přijali velice srdečně. Byli jsme asi třetí výprava bělochů, co je kdy navštívila. První byli naši kamarádi z Českých Budějovic, kteří nám dali tip, a druhou výpravou byli mormonští misionáři z USA, kteří tu šíříli svoji víru.

Asi se jim to moc nepodařilo, protože Indiáni nepěstovali mnohoženství a indiánský učitel Jesus (čili Ježíš – jedno z nejpopulárnějších venezuelských jmen) učil děti dál základům katolického náboženství. Drtivá většina místních indiánů, stejně jako všech Venezuelců, jsou katolíci.

Škola a stany

Ve vesnici stála jediná zděná budova a tou byla místní škola. Vedle ní jsme si postavili stany a sušáky na prádlo a strávili tu pohodový týden vyplněný sepisováním yukpsko- španělského slovníčku, šnorchlovaním v řece plné akvarijních ryb a lovem nejrůznějších místních tvorů. Z nich si naší herpetologové odebírali vzorky (samozřejmě s pomocí neinvazivních metod - což znamená, že zvíře celou proceduru bez újmy na zdraví přežije).

To budilo u indiánu, jako všechno, co jsme dělali, velikou pozornost. A tak se stalo, že když byl v okolí vesnice spatřen leguán a našim lovcům utekl, vyslal za ním náčelník místní kluky. Kluci byli úspěšní, ale k lovu bohužel použili mačetu a leguán byl krátce před skonáním.

Indiáni nás ale přesvědčovali, že ho máme dovézt k nám, důkladně napojit a pak použít k založení chovu leguánů v „Republica Checa“. Leguána jsme s díky přijali a pozřeli. Protože však jeho stav nedával příliš nadějí, že by se mohl stát chovným praotcem pokolení leguánů v srdci Evropy, skončil alespoň v našem žaludku. Nebylo to nic mimořádného, protože různě upraveného leguána dostanete ve venezuelských hospodách běžně, a dušený chutná jako kuře.

Po rozloučení se Sierrou Perijou a jejími pralesy jsme se přesunuli do travnatých rovin zvaných llanos. Tyto úrodné pláně zabírají velkou část Venezuely a bydlí v nich kovbojové llaneros, jež tu chovají především hovězí dobytek.

Žravé piraně

My jsme tam jeli především kvůli ptactvu, které v obrovském množství obývá místní vysychající jezírka a slepá říční ramena. Ve zdejších vodách žijí také známí dravci piraně, a tak jsme tu i rybařili. Stačilo jen nahodit, párkrát otočit navijákem a rovnou zasekávat. Jediná potíž byla v tom, že piraně opravdu překousne cokoliv. Museli jsme proto používat místo vlasce ocelová lanka místo vlasce - a i tak často zvítězila spíše piraně. Někdy jednoduše překousla háček.

Naším dalším snem a cílem byly stolové hory na Guayanské vysočině. Nejvyšší z nich je Roraima (2800 m.n.m.), která je také asi nejčastějším cílem českých turistů ve Venezuele. Stolové hory se zvedají někdy až kilometr nad okolní terén a na jejich vrcholu (či spíše vrcholových plošinách) se nacházejí nejrůznější podivné organismy, z nich většinu nenajdete nikde jinde na světe, a také bizarní kamenné útvary, evokující představy měsíční krajiny. V tomto ztraceném světě jsme strávili necelý týden.

Divoký karneval

Teď nás čekal již jen výlet člunem do delty Orinoka, při kterém jsme projeli 400 litrů benzínů na vzdálenosti asi 160 kilometrů. Naše putování jsme zakončili u karibského pobřeží, kde jsme si chtěli po měsíčním cestování trochu odpočinout, ale plány nám nakonec překazil karneval.

A tak jsme místo poklidného užívání tropické pohody měli hlavně starosti s obcházením policejních kontrol a s unikáním tisícihlavým davům Venezuelců v karnevalové náladě, která je silně podpořena alkoholem i drogami). Bohužel jsme na závěr neunikli ani odvrácené stránce Venezuely, když jsme byli v jednom přímořském městečku přepadeni. Naštěstí se ukázalo, že šlo pouze o pokus místní omladiny vyzkoušet si „dovednosti“, jež viděli v amerických akčních filmech.

Místní lidé nám nakonec pomohli, takže jsme pobyt ukončili se zkušeností, že těch, kteří pro vás udělají nezištně první i poslední, je tu víc než těch, kteří vás chtějí oškubat.

Nůž na palubě

Poslední zážitek je spíše spjatý s aktuální bezpečností letecké dopravy. Když jsme odlétali z Caracasu, náš pilot se nám omlouval za dvouhodinové zpoždění, způsobené zostřenými bezpečnostními kontrolami.

V tomto okamžiku se jeden náš poněkud flegmatický kamarád stal výjimkou, která naštěstí dobře dopadla. Při usazování na sedačku v letadle s překvapením zjistil, že si v kapce zapomněl nůž téměř s deseticentimetrovou čepelí. Nenápadně (kvůli agentům na palubě letadla, kteří by ho mohli považovat za potenciální únosce) ho přesunul do příručního zavazadla, a při tom narazil ještě na zapomenutý slzný plyn. Upozorňuji, že to bylo již po několika průchodech bezpečnostními rámy a dvou osobních prohlídkách.

Pokud chcete vědět víc a poslechnout si další historky a venezuelské reálie, můžete přijít na přednášku, která se bude konat v sobotu 19. května v 19 hodin v konickém zámku.

 

13.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 19 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Logistický operátor/ka – obsluha logistického vláčku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Logistický operátor/ka – obsluha logistického vláčku (1602001), Prostějov - LOGISTICKÝ OPERÁTOR. Práce ve TŘÍSMĚNNÉM PROVOZU (volné víkendy, prac. doba PO-PÁ (6-14, 14-22,22-6)., Mzda od 19.000,- Kč, zákonné příplatky, stravenky., V případě dotazů nás kontaktujte telefonicky: 773 447 447 anebo e-mailem: prace@gasl.cz. Kompletní nabídku pracovních míst najdete na www.gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 15 000 Kč

Řidiči ostatních speciálních vozidel STROJNÍCI UNC. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: praxe v profesi, ŘP sk. C, strojní průkaz. PD pružná Po-Pá, občas So, dle zakázek. Osobní kontakt po tel. domluvě p. Dostál, tel.: 602 762 967.. Pracoviště: Ladislav dostál, 798 23 Klenovice na Hané. Informace: Ladislav Dostál, +420 602 762 967.

Výroba - Výroba Seřizovači 17 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) SEŘIZOVAČI VSTŘIKOVACÍCH LISŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Seřizovač vstřikovacích lisů (1602003) , , PŘIJMEME na HPP v Prostějově SEŘIZOVAČ VSTŘIKOVACÍCH LISŮ. TŘÍSMĚNNÝ PROVOZ (volné víkendy, prac. doba PO-PÁ (6-14, 14-22,22-6). Mzda: od 17.000- 33.000,- Kč, zákonné příplatky, stravenky. , http://www.gasl.cz/agentura-prace/nabidky-prace/serizovac-vstrikovacich-lisu-prostejov-1602003 , V případě dotazů nás kontaktujte telefonicky: 773 447 447 anebo e-mailem: prace@gasl.cz, facebooku: https://www.facebook.com/GASLCZsro Kompletní nabídku pracovních míst najdete na www.gasl.cz ., , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 100 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě MANIPULAČNÍ DĚLNÍCI VE STROJÍRENSKÉ VÝROBĚ - PROSTĚJOV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: MANIPULAČNÍ DĚLNÍCI VE STROJÍRENSKÉ VÝROBĚ | PROSTĚJOV, Přijmeme strojírenské/manipulační pracovníky na 12-ti hodinové směny v Prostějově., Náplní práce je obsluha strojů - manipulace polotovarů během výroby., Vzdělání ideálně SŠ/SOU, příp. ZŠ a praxe ve výrobě., Před nástupem zajišťujeme prohlídky pracoviště, stejně tak lékařskou prohlídku a pracovní oděv., MZDA 100 Kč/hod + !!! NOVĚ PŘÍPLATKY - MOŽNO AŽ 120 Kč/hod !!! + stravenky a dlouhodobé zaměstnání s jistotou pravidelné mzdy. Možný přestup do kmene firmy., V případě dotazů nebo zájmu o nabízenou pracovní pozici nás kontaktujte: GASL CZ s.r.o., Nerudova 31, Prostějov, T: 773 447 447, E: prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o. - pobočka prostějov, Nerudova, č.p. 599, 796 01 Prostějov 1. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči na Konicku zasahovali kvůli vodě. Ta zatopila západní část Konice.
4

Prudké deště, přetékající rybník. Hasiči na Konicku měli plné ruce práce

Závody dračích lodí na řece Moravě v Olomouci
20

Olomouc zažije festival dračích lodí. Těšte se i na bohatý doprovodný program

Boural coby žák autoškoly. Takto to dopadlo

Nepříjemné začátky za volantem má za sebou devatenáctiletý mladík. Coby žák autoškoly totiž v pondělí při jedné z jízd boural nedaleko Plumlova.

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. července 2018.

Knihobudky v Prostějově budou hrát všemi barvami

Děti z ateliéru Modrý anděl přemalovali první knihobudku. Tyto budky jsou v Prostějově už tři, nového kabátu se dočkala ta na Husově náměstí. „Chtěli jsme, aby byli více barevnější a upoutali více pozornosti. Takhle určitě nalákají i více školáků,“ řekla předsedkyně Okrašovacího spolku Milada Sokolová.

AKTUALIZOVÁNO

Tragická bouračka u Bohuňovic! Tři mrtví a dva těžce zranění

V křižovatce mezi Olomoucí a Šternberkem u Bohuňovic došlo v pondělí kolem tři čtvrtě na tři odpoledne k tragické dopravní nehodě. Střetlo se zde osobní auto s náklaďákem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT