Dokonce je to tak, že putovní kolekci fotografií Marka Audyho, brněnského speleologa, který ve Venezuele se svými kolegy objevil největší křemencové jeskyně světa, nabídlo Prostějovu samotné velvyslanectví Bolívarovské republiky Venezuela. To, že na její pondělní zahájení přijede i samotný šéf ambasády, je na první pohled zarážející, ale v itineráři velvyslance poměrně obvyklá věc. Za podobným účelem navštívil už například Chrudim, Prachatice, Písek nebo Bruntál. V tomto světle se pak už nezdá tak překvapující informace, že Victor Julián Hernández studoval v osmdesátých letech techniku v Praze a za ženu si vzal Slovenku.

„Pan velvyslanec mluví česky,“ potvrdila Jana Gáborová, mluvčí města Prostějova, jehož starosta přijme diplomata v pondělí kolem poledne. Má se na radnici podepsat do pamětní knihy. Na prohlídku výstavy Cueva Ojos de Cristal – Jeskyně krystalové oči v galerii pernštýnského zámku jej pak hostitelé zavedou kolem čtvrté odpoledne.

Za zmínku stojí, že Victor Julián Hernández se má v Prostějově údajně sejít i se členy takzvaného Svazu přátel Latinské Ameriky a Karibiku. Vystupuje za ně Martin Peč, předák krajně levicového Klubu mladých komunistů, který se otevřeně hlásí k bolševickým ideálům a proklamuje boj za násilné nastolení socialismu.

„Komorní setkání s velvyslancem budeme mít v kavárně o půl jedenácté dopoledne,“ tvrdí Peč.

„Město nemá s aktivitami pana Peče nic společného a rozhodně se od nich distancuje,“ reagovala na tuto informaci mluvčí radnice Gáborová. (das)