„Je to pro nás velká čest, že jsme tímto způsobem mohli reprezentovat náš prapor. A to, že jsme ještě k tomu získali vítěznou medaili, je ta nejlepší reprezentace," řekl o úspěchu Miloše Kafky zástupce velitele prostějovského praporu Václav Malát a jednoznačně dodal, že je velmi potěšen jeho kolegy, kteří si z vítězného běžce berou příklad.Předání diplomu a poháru

Do soutěže, která probíhala od dubna do listopadu a čítala sérii devíti závodů, se přihlásilo čtyři sta třicet účastníků z řad profesionálních vojáků i civilních zaměstnanců ministerstva obrany. Závody probíhaly cel-kem v šesti kategoriích, rozdělených podle věku a pohlaví účastníků. Poslední kolo závodu a vyhlášení výsledků se uskutečnily třetího listopadu v Praze, kde prostějovský voják Miloš Kafka získal první příčku v kategorii mu-žů od osmnácti do třiceti let.

Kromě Běžecké ligy se Kafka účastnil také armádního půlmaratonu a přeboru v orientačním běhu.

Právě orientačnímu běhu se prostějovský voják věnuje i mimo armádní prostředí. V rámci této disciplíny reprezentoval Českou republiku i v zahraničí. Posledním závodem, ve kterém sportovec soutěžil, bylo štafetové klání v Norsku.

„Orientační běh je jednou ze základních dovedností nejen každého průzkumníka, ale vojáka obecně. Doufám, že mu do budoucna armáda věnuje ještě větší pozornost při přípravě profesionálů. Je jen ke škodě, že Česká republika nemá v tomto sportu, na rozdíl od ostatních zemí, žádného armádního reprezentanta," řekl o své zálibě samotný vítěz Běžecké ligy Miloš Kafka.

Důležitost fyzické kondice u profesionálních vojáků potvrzuje i organizátor Běžecké ligy, který v tomto projektu vidí dobrý způsob jak motivovat příslušníky Armády České republiky ke sportu.

„Fyzická zdatnost je pro vojáka nesmírně důležitá. A běh je ideální způsob, jak si kondici vylepšit. Proto jsme v armádě v roce 2010 Běžeckou ligu obnovili," řekl o smyslu celého běžeckého klání jeden z organizátorů akce podplukovník Jiří Malík.

Běžecká liga není jedinou soutěží, které se prostějovský 102. prapor generála Palečka účastní. Už teď se vojáci připravují na prosincový Přebor pozemních sil Krkomen, jehož vítězové získají nominaci na účast v mezinárodní soutěži zimního víceboje Winter Survival.