"V pátek proběhlo v katastrálním území obce Čechy pod Kosířem taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému tematicky zaměřené na pátrání a záchranu pohřešovaných osob," informovala policejní mluvčí Miluše Zajícová.

V kempu Žralok to vždy žije
Čarodějnice ve Žraloku rozpálí i Horkýže Slíže. Deník má volňásky

Námětem byla tentokrát šestičlenná skupina mladistvých osob, která se rozhodla procvičit si v dané lokalitě své dovednosti a střelbu z airsoftových zbraní a následně měla v úmyslu přespat ve volném terénu.

Na Kosíři se ztratili kamarádi

"Vše odstartovalo tím, že se na linku 158 obrátil jeden z účastníků a zmatečně oznámil, že se mu v okolí Velkého Kosíře ztratili kamarádi, které nemůže najít. Během hovoru se spojení náhle přerušilo. Při zpětném volání bylo číslo již nedostupné," popisovala Zajícová.

Všechny složky v pohotovosti

Po prvotních úkonech jedna z hlídek zjistila, že v blízkosti rozhledny byla ten den viděna skupina šesti mladistvých podnapilých osob, které se chovaly velmi hlučně. "Byl tedy předpoklad, že se jedná o onu skupinu mladých lidí. Byla velká pravděpodobnost, že budou podnapilí, dezorientovaní a taky zranění. Ihned byla svolána pátrací akce po pohřešovaných osobách pod vedením zkušeného velitele zásahu," pokračovala mluvčí.

Nasazeni byli psovodi i hasiči

Terén propátrávali v rojnicích. "Terén se prozkoumával také s pomocí termovize letecké služby policie. V průběhu pátrání probíhala mezi jednotlivými složkami IZS komunikace, předávaly si informace a procvičovali si vzájemnou koordinaci," uvedla policistka.

Pátrací akce byla úspěšná. Všichni pohřešovaní figuranti byli postupně nalezeni, vyproštěni, na místě jim byla poskytnuta první pomoc a byli transportováni k posádce rychlé záchranné služby.

Zdroj: HZS, ZZS a Policie Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje

Na cvičení se mimo složek policie, Hasičského záchranného sboru a Zdravotnické záchranné služby podílela také Městská policie Prostějov, příslušníci Celní správy a jednotky sboru dobrovolných hasičů.

"Do záchranné akce bylo nasazeno přibližně 150 cvičících osob a prověřilo se také využití materiálně technického vybavení všech složek. Zásah byl vyhodnocen jako velmi úspěšný a všem zúčastněným složkám za stoprocentní nasazení osobně poděkoval vedoucí cvičení," uzavřela Zajícová.