Děti ve škole přivítal starosta i školnice

První školní den na ZŠ v Čechách pod Kosířem

Proslovy starosty a ředitelky školy začal v úterý školní rok v Čechách pod Kosířem. Místní základní škola patří v okrese k těm menším. Osmnácti nově příchozími prvňáky tak mohla slavit malý rekord.

„Máme dnes šedesát dva žáků. O děti zatím s jinými školami nebojujeme a ještě další dva až tři roky jich k nám bude ze školky přicházet více," řekla ředitelka Iveta Slámová, která všechny žáky na začátek školního roku přivítala.

Samotné zahájení se neslo ve stejném duchu jako v loňském roce. Třída naplněná dětmi a jejich rodinami si vyslechla proslovy Ivety Slámové a starosty obce Milana Kiebela. Oba především žákům přáli, aby se jim ve škole líbilo a představili také novou školnici. Dětem vzápětí rozdali drobné dárky. Loňské sladkosti tentokrát nahradily školní odznaky, prvňáci dostali navíc také propisku.

Někteří z nich už přitom před začátkem školní docházky ví, jak ji používat. Například podle šestileté Emy Přidalové nebude psaní žádný problém.

„Těšila jsem se na něj. Navíc psát už umím, sama jsem se to učila," prozradila dívka, která ve třídě bude sedět pouze se svými vrstevníky. V Čechách pod Kosířem to však není pravidlem. Podobně, jako některé další venkovské školy, i v té zdejší je více ročníků než tříd.

„Děti k nám chodí do prvního až pátého ročníku. Aktuálně však máme jen tři třídy. Pokud ale počet dětí bude narůstat, můžeme se ještě rozšířit o čtvrtou," uvedla Iveta Slámová s tím, že škola se má kam rozrůstat.

„Máme kapacitu až sto deset dětí, ale tolik jich tu bylo naposledy tak před čtyřiceti lety," dodala. (sob)

Školáky na Skálově náměstí přivítali hokejisté

První školní den na ZŠ na Skálově náměstí v Prostějově

Pěkné přivítání si po letních prázdninách připravili pro svoje žáky na Základní škole na Skálově náměstí v Prostějově. Každý rok si rodiče s novopečenými žáky sednou do tělocvičny a děti ze druhých tříd jim předvedou pěkný program, aby svoje mladší souputníky navnadily na školní rok.

Žáčci z druhých ročníků zazpívali dvě písničky věnované škole a první třídě a pak se už představili ti, kterým je celé představení věnované. I když měli prvňáci občas vystrašené výrazy, že musí nastupovat před tolika lidmi, paní učitelky jim to usnadnily a nakonec se všichni těšili na to, až se ve škole naučí něco nového.

A aby to nebylo líto i ostatním, přivítali děti ze druhých tříd známí sportovci. „Tento rok vás do nového školního roku přišli podpořit dva zástupci z prostějovských hokejistů a bývalý dvojnásobný mistr světa Jiří Vykoukal," řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil.

Fanoušci prostějovského hokeje připravili dětem několik dárků, které jim mají zpříjemnit začátek školy. Děti dostaly samolepku, tematický rozvrh, do kterého si mohou zapsat svoje předměty, a volné vstupenky na zápas. „Moc našim fanouškům děkuji. Jedná se o jednu z prvních akcí, na kterých s nimi plánujeme spolupracovat," řekl sportovní manažer prostějovských Jestřábů a asistent trenéra Jiří Vykoukal. „Doufám, děti, že fandíte hokeji. Jestli ne, tak určitě po tomto uvítání začnete," usmál se Jiří Pospíšil. (mak)

Rádi byste, aby se na této stránce objevily i vaše fotografie z prvního dne ve vaší škole. Pak neváhejte a pošlete nám je na email: karel.rozehnal@denik.cz. Přiložte klidně také krátký textík.