Na výtečné pralinky, ale i čokoládu nebo koláče se do Velkých Losin roky jezdilo do Domu služeb v centru. Malý krámek praskal ve švech a před necelými třemi lety se výroba i prodejna přestěhovaly do novostavby nedaleko zámku.

Ač se nachází na samém okraji lázeňské obce, lidí sem míří ještě mnohem více. Fronta často sahá až ven a není snad dne ani hodiny, kdy by u zdejších stolků bylo prázdno.

„Na začátku nás ani nenapadlo, že se to může rozrůst do takových rozměrů. Nešli jsme do toho s tímto cílem, ale pracovali jsme a prostě se to tak stalo. Jsme za to moc rádi a i dnešní akce je poděkování všem našim zákazníkům za to, že k nám chodí,“ řekla majitelka podniku Jana Kašparová pár chvil před tím, na slavnosti rozkrájela pro hosty velký dort.

Jana Kašparová otevřela ve Velkých Losinách novou výrobnu a prodejnu svých vyhlášených pralinek.
Vyhlášené pralinky v Losinách táhnou. Na nové adrese si je lidé našli okamžitě

Provozovna nese velký nápis Velkolosinské pralinky, funguje však ve třech divizích. Kromě pralinek a čokolády zdejší cukrářky vyrábí také zákusky a dorty. Třetí divizí je pekařská část, v jejímž rámci vznikají vyhlášené velkolosinské koláče, ale třeba i vánočky nebo mazance.

„Všechno děláme s láskou. Děláme si trochu legraci, že na kilo těsta přidáváme sto gramů lásky. To je naše tajná ingredience. Vyrábíme dodnes srdcem, chceme, aby k nám chodily maminky s dětmi, babičky. Cílem je, aby u nás lidem chutnalo a chodili tu nejen za jídlem, ale i za zážitkem,“ poodkryla své tajemství cukrářka Jana Kašparová.

Cukrářka Jana Kašparová se svými pralinkami.
Čokoládový úspěch. Cukrářka prorazila s pralinkami

Sobotní program trval od 10 do 18 hodin. Jeho součástí byl křest prvního alba kapely VoHuBa. Návštěvníci zde mohli poprvé ochutnat pralinky plněné likéry, konkrétně mandlovým, višňovým a jeřabinkou z dílny manželů Kleinerových z Žešova u Prostějova. Likéry značky Ratafia Almond Spirit jsou podávané v otevřených pralinkách, které slouží jako jedlý kalíšek.

V soutěži San Francisco World Spirits Competition (SFWSC), získal ocenění Double Gold ovocný likér Jana Kleinera. Autorkou receptu na vítězný likér je Růženka Kleinerová.
Růženčiny likéry z Hané dobyly svět. Získaly dvojité zlato v San Francisku

„Chtěli bychom, aby si návštěvníci mohli v naší pralinkárně dát štamprli s čokoládou, zdravý drink, který nebude o množství alkoholu, ale bude pomyslnou třešničkou na dortu. Tyto pralinky chceme zařadit do stálého sortimentu. Nalévat se budou vždy na počkání, aby je měli zákazníci čerstvé, křupavé a voňavé,“ popsala Jana Kašparová.

Demolice Domu služeb ve Velkých Losinách v pondělí 9. dubna.
Ve Velkých Losinách bourají dům, v něm sídlila vyhlášená pralinkárna

V pralinkárně pracuje patnáct zaměstnanců plus brigádníci. Minulý týden řemeslníci u budovy zastřešili terasu, čímž se zkapacitnilo a zkvalitnilo zázemí pro hosty. V plánu je i vybudování zastřešené místnosti pro prodej zmrzliny.

Svou první prodejnu pralinek Jana Kašparová otevřela ve velkolosinském Domě služeb 9. dubna 2014. Na den přesně o deset let později šla budova k zemi. Vedení obce by bylo rádo, kdyby v se pralinkárna v centru ve formě pobočky obnovila.

PÁLENKA S LÁSKOU. Jan a Růžena Kleinerovi zasvětili svůj život výrobě originálních destilátů.
Špendlíkovice z Žešova dobyla svět, meruňkovice jezdí v Jaguaru

„To je otázka budoucnosti, protože nový obecní dům se bude teprve stavět. Primární pro nás není rozšiřovat se, ale udržet kvalitu a zkomfortnit současné prostory,“ uzavřela Jana Kašparová.

Vybrali jsme pro vás:

V kempu Žralok to vždy žije
Čarodějnice ve Žraloku rozpálí i Horkýže Slíže. Deník má volňásky
Policejní služebna v Prostějově na Újezdě byla v pátek ráno na nohou. Osmdesátiletý senior přinesl plnou tašku granátů. 19.4. 2024
Ranní poplach na Újezdě. Děda přinesl policistům plnou tašku granátů
Pohostinství Na Hrázi. Stejné jméno má ulice, která podél východního břehu rybníka ústí do Žeranovské ulice. Foto: archiv SOkA
Takoví jsme byli. Vzpomínky na starý Prostějov: rybník v Drozdovicích
Zahrádkářská kolonie za bývalou Vitanou v Prostějově, měla nezvanou návštěvu. Ta po sobě zanechala spoušť.
Zlodějský nájezd pod dálniční estakádou Haná. Cílem byla zahrádkářská kolonie