Jaroslav Cetkovský, pětapadesátiletý nemocný bezdomovec pobývající v Čelechovicích na Hané, přišel v úterý do redakce Prostějovského deníku. Tvrdil, že je v zoufalé situaci.

„Před dvěma roky mi sebrali invalidní důchod, protože jsem nepřišel včas na kontrolu. Pak jsem musel na operaci s nohou. Kus mi jí odřezali, ležel jsem v léčebně dlouhodobě nemocných,“ přiblížil.

Po propuštění z léčby po něm nemocnice začala vymáhat peníze za pobyt.

„Dlužím jí šest tisíc korun,“ přiblížil Cetkovský. Stýská si, že ty peníze zaplatit nemůže.

„Za minulý měsíc mi na sociálce přiznali mimořádnou dávku dva tisíce dvacet korun. Nic mi z nich nezbylo, musel jsem si totiž koupit boty,“ popsal.

Nemá na jídlo ani na léky

Nyní nemá ani na jídlo.

„O víkendu jsem si byl natrhat švestky na Kosíři. V úterý ráno jsem na poli sebral pár kukuřic. Jsou tvrdé,“ krčí rameny. Ví, že pro něj jako cukrovkáře sacharidy v těchto plodech vhodné nejsou. „Škodí mi, ale co jiného mám jíst?“ ptá se.

Zdůrazňuje, že nyní nemá peníze ani na léky, které potřebuje pro ředění krve. Nabízí se v jeho situaci nějaké řešení?

Co nabídl azylák?

Azylové centrum v Určické ulici v Prostějově může Jaroslavu Cetkovskému poskytnout první noc v noclehárně bez poplatku. V nízkoprahovém zařízení se zadarmo osprchuje, vypere si prádlo. Dostane polévku, kávu a čaj. Tamní specialista mu doporučí, kam se obrátit s žádostí o finance, pomůže mu vyplnit často nesrozumitelné úřední tiskopisy.

„Vypravím se tam přespat,“ prohlásil v úterý odpoledne Cetkovský. Noclehárnu však nevyužil.

„Žádného nového klienta nemáme,“ potvrdil ve středu dopoledne Jan Kalla, ředitel prostějovského azylového centra. Tvrdí, že případy, kdy lidé bez střechy nad hlavou přislíbí, že k nim přijdou a nakonec tak neučiní, nejsou nijak výjimečné.

„Roz­hodnutí je jen na lidech. My jsme připraveni jim pomoci,“ vzkazuje Kalla.

Pomoci chce i starostka

V centru se Cetkovský ukázal až ve středu.

„Dostal jsem tam teplou polévku,“ řekl cukrovkář, kterému chce pomoci i čelechovická starostka Jarmila Stawaritschová. Ví, že Jaroslav, který má v obci partnerku, je na tom zdravotně velmi zle.

„Pokud mu bylo vyplácení důchodu pozastaveno, pak se musí zachovat zodpovědně, zjistit příčinu a sjednat nápravu,“ nechala se Stawaritschová slyšet. O tíživé situaci si s Cetkovským promluví.