Tři města z okresu budou mít ohňostroj za téměř půl milionu korun. Má to ale háček: drtivá část z této částky putuje na ohňostroj prostějovský.

"Letos dáváme na ohňostroj čtvrt milionu korun. Tematicky zazní v hudebním doprovodu české pohádky," uvedla mluvčí magistrátu Jana Gáborová.

Ohňostroj v Prostějově každoročně trvá téměř čtvrt hodiny, loni však z něj mnoho lidé neviděli - na centrum města totiž sedla mlha.

Mlha pokazila prostějovský ohňostroj 2016

Konická spokojenost

Tuto skutečnost vedení magistrátu ovlivnit nemohlo, cenu však ano. Zatímco Prostějov se chlubí čtvrtmilionovým rozpočtem, v Konici je výrazně jiný.

A to přesto, že zdejší ohňostroj zakončující předvánoční trhy sklízí veskrze pozitivní ohlasy a délkou se vyrovná prostějovskému.

"I letos ho hodnotím velice dobře. Nezaznamenal jsem jedinou výtku," uvedl starosta František Novák. A cena? "Obvykle ohňostroj stojí 100 až 120 tisíc. Město ale dává ze svého jen čtyřicet, máme totiž sponzory," poznamenal starosta. Výsledný rozdíl je tak až šestinásobek.

Plumlovské stěhování

I v Plumlově na závěr roku na pyrotechnice nešetří. Zdejší pořadatelé se mohou pochlubit tím, že spolupracují s firmou z okresu - otinoveským Pyro Work.

"Letos jsme museli kvůli rekonstrukci hráze přesunout ohňostroj. Původně mohl být navíc na ledě, bohužel však nejsou mrazy," uvedl za pořadatele Petr Piňos. Nad částkou, kterou průběžně v Prostějově dávají za ohňostroj se podivil.

"Neřeknu vám, kolik dáváme u nás. Buďte si ale jistý, že je to mnohonásobně méně," uvedl k chystanému, jedenáct minut trvajícímu představení.

Ohňostroj v Plumlově 2015

Bezpečnost především

Prostějov má přesto v jedné věci navrch. Letos se přidá už hodinu před ohňostrojem hudba. Diváky ale na druhou stranu opět čeká nemilosrdně malý prostor. Bezpečnostní zóna totiž potřetí za sebou zahrnuje značnou část náměstí.

„Bezpečnostní zóna bude stejná jako v loňském roce. Pracovníky dodavatele bude, ve spolupráci se strážníky městské policie, zajištěna organizace pohybu v zóně tak, aby nebyl vlastníkům a nájemníkům domů, které se budou v bezpečnostní zóně nacházet, znemožněn přístup do objektů," uvedl František Nevrtal z Odboru správa a zabezpečení.

Město se tak chce vyhnout zraněním nebo problémům, které loni před Vánoci postihl Chomutov. Po ohňostroji si řada lidí stěžovala na propálené bundy.