Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velké plány! Vrbátky a Prostějov má během pár let spojit cyklostezka

Vrbátky – Z Prostějova by měla během dvou let vést nová cyklostezka. Ta by měla propojit město s Vrbátky. O plánu poskytuje informace dokument Program rozvoje obce Vrbátky. Uvádí se v něm například, že se se stavbou počítá na rok 2018. Dokument zveřejnila obec na svém webu na konci ledna. „Je to zatím výhled. Chystáme se tuto investici připravit projektově," prozradil starosta obce Ivo Zatloukal.

14.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Rozehnal

Připojil také další informace ohledně chystané cyklostezky. Například o tom, kudy by trasa vedla. Možností by se totiž nabízelo více.

„Cyklostezka by se nechala postavit podél železniční tratě. Místo tam je. Díky tomu bude cyklostezka mnohem levnější, nacházela by se v ochranném pásmu železnice, odpadly by však problémy s odkupem pozemků. Teď také s návrhem půjdeme na Správu železničních dopravních cest," prozradil starosta z Vrbátek.

Ty by se tak připojily například ke Kralicícm, Smržicím a Kostelci na Hané, kam už cyklotrasa z Prostějova vede.

Čelní představitelé města však zatím příliš informací o podobné stavbě nemají. Alespoň podle slov náměstka primátorky Zdeňka Fišera.

„Zatím s námi nikdo nejednal. Ona je to spíš už regionální cyklostezka, takže by případné prostředky dával Olomoucký kraj," prozradil náměstek.

Prodloužení až do Olomouce

Naopak určitou představu už mají lidé na olomouckém magistrátě. Nemuselo by totiž zůstat pouze u cyklostezky propojující Prostějov a Vrbátky. V úvaze je totiž prodloužení trasy až do Olomouce.

„Chtělo by to ale, aby se v případě takové investice domluvily jednotlivé obce na realizaci. Mohlo by se jednat o partnerskou smlouvu. Pokud by totiž k domluvě nebo nějaké smlouvě nedošlo, tak by se třeba po nějakých volbách a výměně zastupitelů mohly změnit priority a cyklostezka by nebyla," uvedl Stanislav Losert z Oddělení koncepce technické infrastruktury.

Podél železnice

Jisté kroky už přitom úřad podnikl. Jeho zástupci například zjišťovali možnosti vedení stezky podél železniční tratě.

„Jednali jsme o této věci s Českými dráhami. Pokud by se totiž ke stavbě využily pozemky podél jejich trati, odpadly by majetkoprávní problémy. Každopádně by se mohly Vrbátky dostat k finančním prostředkům z ITI, musely by ale s přípravami začít ještě letos," upozornil Losert.

Přesné zahájení příprav na projektu však zatím Ivo Zatloukal neprozradil. O přínosu cyklostezky spojující obec se sedmnácti sty obyvateli s Prostějovem však nepochybuje.

„Lidé by cestu hodně využívali. Silnice do Prostějova-Vrahovic je totiž dost frekventovaná a navíc s pořádným kopcem. Navíc řada obyvatel Vrbátek dojíždí do Prostějova do školy nebo za prací. V případě propojení s Olomoucí by to bylo přímo perfektní. I množství turistů by se zvedlo," slibuje si od vybudování cyklostezky vrbátecký starosta. Shodne se s ním i jeho Blatecký protějšek Stanislav Bareš.

„Od nás do Olomouce by bylo skvělé udělat cyklostezku. Řada lidí od nás dojíždí, ale další si to při pohledu na provoz silnice mezi Kožušany a Olomoucí rozmyslí. S Vrbátky však zatím v kontaktu nejsme," dodal Stanislav Bareš.

Autor: Michal Sobecký

14.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kravařova ulice v Prostějově

Bytový dům města s Mode shopem je znovu na prodej

Prostějovští hokejisté (v červeném). Ilustrační foto

Dva góly Nouzy přinesly Prostějovu výhru v Litoměřicích

Nejkrásnější a nejdražší kočáry jsou ty pohřební, říká Václav Obr

Kdo někdy navštívil Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem, musel se nepochybně setkat s jeho ředitelem a vášnivým restaurátorem Václavem Obrem. Ten je hlavou i srdcem největší sbírky českých a moravských kočárů na světě, která obsahuje kolem sto exponátů.

V Plumlově vysadí lipovou alej a podpoří dobrou věc

Ojedinělý projekt pod názvem Alej malého Noe připravují v Plumlově. Ve spolupráci s organizací Noe dojde k výsadbě lipové aleje na staré cestě směrem k přehradě. Dojde nejen ke zlepšení životního prostředí a zkrášlení města, ale především k finanční podpoře dětí z místního dětského domova.

SOŠPO získalo ocenění Talent Olomouckého kraje

Střední odborná škola podnikání a obchodu získala jako jediná z Prostějovska cenu Talent Olomouckého kraje 2017. Mezi šedesáti oceněnými účastníky nechyběl ani její student Filip Bašný.

Výlov Podhradského rybníka: Ryb je dost, kazí to jen počasí

FOTOGALERIE / Prakticky bez ryb je po pondělku Podhradský rybník v Plumlově. Postarali se o to rybáři, kteří provedli výlov prastarého rybníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení