„Kulatina je levnější, ale horší kvality. Zhoršil se výkup, máme vyšší podíl špatného dřeva a větší podíl výhozů. Zákazník chce koupit pěkné dříví, ale to se v těchto dnech vozí z lesa zapařené, modré," informoval ředitel pily Javořice Jan Vařeka.

Na zakázky si ale pila, která momentálně zaměstnává 95 zaměstnanců, nestěžuje.

„Tento rok se prudce zvýšil počet zakázek, máme jich dost, ale rozpětí mezi cenou a kvalitou řeziva je nižší a nižší. V zimě pak očekáváme útlum. Ten je ve čtvrtém kvartálu obvyklý, ale vliv bude mít i kůrovcová kalamita," sdělil ředitel ptenské pily Jan Vařeka a dodal, že na pile neočekávají přetlak jako v letních měsících.

Zpoždění zakázek

Kůrovec ale v letošním roce páchal škody i u zakázkových výrobců. Firma M. F. A. Konšel v Křenůvkách, která se zabývá výrobou spárovek (lepené dřevěné desky například na výrobu nábytku a schodů pozn. red.), řeziva a postelí z masivu pocítila řádění kůrovců letos poprvé.

„Kalamita kůrovců se nás dotkla, co se týče kvality a množství kulatiny. Děláme pro stavební firmy i hoblované výrobky a dřevo bylo díky kůrovci modré. Výrobu ale neměníme," říká jednatel firmy v Křenůvkách Alois Konšel.

Podkorní hmyz natropil mnoho škod a podnikatelům vrásky na čele.

„Jindy se snažíme vyhotovit zakázky do 14 dní. Nyní díky špatné kvalitě dřeva se nám nepodařilo dodávat v termínu," popsal Alois Konšel jaké problémy jejich firmě přinesla kůrovcová kalamita.

„Je náročné z velkého množství nekvalitního vybrat kvalitní, navíc některé výrobky jsou na kvalitu obzvlášť náročné a vyžadují si kvalitní dřevo, například trámy, které si někdy zákazník nepřeje impregnovat," dodal Alois Konšel.

V některých dřevozpracujících firmách neměla kalamita dopad téměř žádný.

„Kalamita kůrovců se nás dotkla jen v množství kulatiny, které je určitě víc. Jsme ale jen malá firma, mám zde pouze jednoho zaměstnance," informoval majitel malé pily v Myslejovicích Vlastimil Ambroz, jak se dotkla kalamita kůrovců jeho firmy.

Další problémy

Malých firem se ale dotýká také ekonomická krize.

„Máme jen sedm zaměstnanců. Nové zaměstnance nabírat nebudeme, protože obraty jsou menší. Navíc nemůžeme navyšovat cenu řeziva oproti kulatině. Snažíme tak plnit více, ale v menším počtu lidí, zakázek ale před zimou ubývá," nechal se slyšet majitel křenůvské firmy Alois Konšel, jak řeší současnou krizi a doplnil, že například dalším problémem malých zakázkových firem je dodávka kulatiny krátkých rozměrů.

„Dostáváme 4 – 5 metrů dlouhou kulatinu, zakázky jsou ale na 6 – 7 metrové trámy, hodily by se nám tak dodávky kulatiny o délce 10 – 12 metrů," popsal problém malých dřevozpracujících firem Alois Konšel.