„Zvýšený nárůst výjezdů ke kolapsům zatím neregistrujeme. Lidé jsou dobře poučeni a před vedrem se chrání. Jiná situace je třeba v turistických destinací, kde chodí množství turistů po rozpálených ulicích navštěvovat památky,“ uvedl šéf olomouckých záchranářů Jan Weinberg.
Podle něj totiž právě turisté tvoří značnou část lidí, kteří mají kvůli vedru problémy. Lidé by totiž v teplém počasí měli raději zůstat doma a různé pochůzky si pokud možno vyřídit ráno, kdy žár není tak velký. Je také nutné dbát na pitný režim.
Krávy ovívají ventilátory
Horkem kromě lidí trpí také zvířata. „Krávy prožívají v takovém počasí velký tepelný stres. Ve zrekonstruovaných chlévech jej zatím zvládají, ale vyžaduje to ze strany ošetřovatelů zvláštní péči,“ uvedl vedoucí živočišné výroby Agrispolu Mořice Roman Palát.
Krvám se v horkém počasí musí paradoxně dávat více potravy, musí se jim zvlhčovat a zchutňovat.
„Při produkci čtyřiceti litrů mléka denně vydává kráva množství tepla a v tomto počasí potřebuje další energii na to, aby se ho zbavila. Problém však je, že kvůli vedru nechtějí krávy žrát, tak se jim musí krmivo upravovat,“ líčil problémy chovu Palát. Kravám lze v teplém počasí ulevit také ventilátory ve chlévech, nebo ochlazením vodou. „Děláme to tak, že při odchodu z dojírny máme zapnuté trysky a zvířata sprchujeme,“ vysvětlil vedoucí živočišné výroby.
Tropy a sucho
Na prostějovské hvězdárně zatím teplotní rekordy nepadají.
„Nejvyšší teplotu jsme zatím naměřili v úterý, kdy to bylo téměř třicet čtyři a půl stupně. Od pátku trvají tropické dny s teplotami přes třicet stupňů, z neděle na pondělí jsme zaznamenali také tropickou noc, kdy teplota neklesla pod dvacet stupňů,“ uvedla pracovnice prostějovské hvězdárny Božena Černohousová. Podle ní je ale největším problémem hlavně sucho. Za poslední čtyři týdny totiž spadlo na metr čtvereční v Prostějově pouhých šestnáct litrů vody.