„Extrémní vedra si vyžádala některá provozní opatření, častější kontroly zdravotního stavu klientů a také zvýšený dohled nad ubytovanými seniory," uvedl Marek Navrátil, ředitel Charity Konice, která dům pro seniory provozuje.

„Dohlížíme na oblečení, a to hlavně u imobilních klientů, vyměnili jsme prošívané přikrývky za lehké letní, častěji převlékáme a polohujeme. V rámci možností klientům dopřáváme ochlazení alespoň obklady na čelo. Kontrolujeme jejich hydrataci, častěji podáváme tekutiny imobilním klientům a všechny pobízíme k dodržování pitného režimu. Zvýšili jsme také přísun zeleniny a ovoce a procházky jsme klientům doporučili jen na ráno či večer," nastínila opatření Pavlína Pašová, vedoucí Domu pokojného stáří v Bohuslavicích.

Žaluzie a větrání místo klimatizace

Domu v Bohuslavicích chybí klimatizace, a tak se omezení tepla řeší žaluziemi, větráním a v některých případech i ventilátory.

„Ventilátorů teď musíme dokonce několik přikoupit do těch nejteplejších pokojů, což je ve třetím a čtvrtém patře a v pokojích s okny na západ," uvedla Petra Pašová s tím, že je nutné větrat i strojovnu výtahu, který je pro provoz domova nepostradatelný.

Starší lidé by měli ve vedrech dodržovat pitný režim, přes den nevětrat a nepřetěžovat organismus velkou fyzickou námahou. Na to vše upozorňují seniory i pečovatelky a ošetřovatelky konické Charity.

„Nezaznamenali jsme zatím žádné větší problémy u klientů v domácí péči. Zatím všichni vše zvládají dobře, ale jsme na pozoru a snažíme se jim připomínat hlavně pití dostatku tekutin." popsala situaci vedoucí terénní pečovatelské služby Naděžda Páleníková.

Rozvoz obědů v největším horku

Senioři však nejsou jediní, kterým tropické teploty ztěžují život.

Výjimkou nejsou ani terénní pečovatelky a ošetřovatelky, které tráví spoustu času v rozpálených automobilech přejezdy mezi domácnostmi klientů a pacientů.

„Je jistě řada profesí, kde období veder působí negativně na pracovníky. U charitních pracovníků je tomu stejně, vždyť právě oni pečují v tomto počasí o dobré životní podmínky těch, kteří si již sami pomoci nemohou nebo neumějí," míní Marek Navrátil.

„Nejhorší situace je asi při rozvozu obědů, což je i běžně časově a fyzicky velmi náročné. Navíc se rozvoz nyní koná v tom největším horku. U nás je pak nejhůř asi v kuchyni a prádelně při žehlení," dodala vedoucí domova v Bohuslavicích.

Pracovníkům konické Charity by usnadnila život modernizace, a to jak Domu pokojného stáří, který by potřeboval klimatizaci, tak obnova poněkud zastaralého vozového parku terénních pečovatelek a ošetřovatelek. Na to však potřebuje dostatek peněz.

„Jsme vděčni za jakoukoli podporu, které se nám dostává od státních, městských či obecních institucí, místních sponzorů i drobných dárců," dodal Marek Navrátil.