Z pod jeho rukou za chvíli vytryskl barevný gejzír. Prostějovští studenti si totiž včera zřídili improvizovanou laboratoř přímo před radnicí.

„Cílem akce Věda v ulicích, která se koná napříč republikou, je přiblížit vědu lidem. Chceme ukázat, že může být zábavná a také podpořit zájem o přírodní vědy. Ten totiž v poslední době alarmujícím způsobem klesá," nechal se slyšet kantor Jaroslav Hádr, který na gymnáziu vyučuje fyziku.

Antonín Tichý mezitím za jeho zády předváděl, jak dokáže tužková baterie zabránit pádu prázdné lahve. Jednoduchý pokus s tyčkou a provázkem fungoval bezvadně a sklo se nesetkalo s tvrdou dlažbou.

Největší zájem z trojlístku mladých vědců budil však Jakub Huňka s efektní chemickou reakcí, při níž šlehaly plameny a vzhůru stoupala oblaka dýmu. Na náměstí T. G. Masaryka ovšem nebyli mladíci sami.

Střední průmyslová škola lákala kolemjdoucí na robotická autíčka a stoleté učební pomůcky nabízeli k vyzkoušení studenti Gymnázia Jiřího Wolkera. Chemii a fyziku v praxi si mohli zájemci vyzkoušet u stolu reálného gymnázia.

Podpora zájmu o přírodovědné obory a techniku je v naší zemi opravdu třeba. Například polovina odborníků na jaderné elektrárny má během příštích patnácti let odejít do důchodu. Mladých studentů, ale zdaleka není tolik, aby je nahradili.

„Budoucnost ukáže, jak to zvládneme. Jaderná energetika se nedá dělat bez vzdělaných a motivovaných lidí. Otázkou je, jestli jim dokážeme dát tu správnou motivaci," vyjádřila se před časem přední česká odbornice Dana Drábová.

V Prostějově se mladé lidi zřejmě motivovat daří.

„Návštěvnost byla určitě vyšší než loni a experimenty budily opravdový zájem. Nejúspěšnější byla asi robotická autíčka," pochvaloval si včerejší dopoledne ředitel prostějovské hvězdárny Jiří Prudký, díky němuž je Prostějov jediným městem v Česku, kde se projekt Věda v ulicích realizuje od samotného počátku jeho existence. Hvězdárna vynechala jen rok 2009, kdy akce nevyšla kvůli počasí