„Sousedka se šla před desátou hodinou podívat do sklepa a už se brodila vodou. Před tím než se otevřely dveře, tam mohlo být tak půl metru vody. Nejdříve jsme zkoušeli vodu vynášet v kýblech, ale nestačili jsme na to," popsala zážitky z noci z úterý na středu Zdeňka Karličková.
Pod vodou skončil kromě uskladněných potravin, kotel, zahradní sekačka, mandl či bruska.
„Pod vodou byla kromě sklepů také prádelna a sušárna. Hlavně ale zamokly zdi a voda poškodila dveře. Teď vše uklízíme, jaké škody voda napáchala ještě budeme postupně zjišťovat. Teď vše umýváme savem. Věříme, že se snad vodou nepoškodil kotel. Ve zmatku jsme ani nic nestíhali fotit pro pojišťovnu," dodala předsedkyně Společenství vlastníků Zdeňka Karličková.
Kanály vůbec nestíhaly
Voda obyvatele domu překvapila již před čtyřmi dny, ale oproti úterní noci jí bylo poskromnu.
„Za jedenačtyřicet let, co tu bydlíme, se nic podobného nestalo. Kanály vůbec nestíhaly. Napadlo nás, že by to mohlo být tím, že dřív tady bývala štěrková cesta, teď tu je asfaltka a voda se neměla kam vsáknout. Budeme teď muset vše zabezpečit pytli s pískem, aby se to neopakovalo," uvedla obyvatelka domu.
Dlouho do noci lidem s vodou pomáhali mostkovičtí dobrovolní hasiči.
„Když jsem viděl, že na to nestačíme, zavolal jsem nějak před desátou starostovi, a ten nám na pomoc přivolal dobrovolné hasiče. Ti vodu odčerpali, a pak nám ještě pomáhali s úklidem," nechal se slyšet obyvatel bytového domu v ulici Za Sokolovnou Jaroslav Zapletal.
Hasiči dorazili na místo před desátou hodinou.
„Byli jsme tam přibližně dvě hodiny. Dvacet minut jsme vodu odčerpávali plovacím čerpadlem, a pak jsme zbytek vynesli v kýblech," řekl Marek Jančík, starosta mostkovických dobrovolných hasičů.
„Především děkuji hasičům za jejich pomoc. Lidé měli hlavně strach, že by voda mohla poškodit kotel," řekl starosta Mostkovic Jaroslav Peška.
Zákrok u Mlýnského náhonu
Vodu odčerpávali ve středu v ranních hodinách také prostějovští hasiči. Dva hasičské vozy vyrážely po osmé hodině do Kolářových sadů k Mlýnskému náhonu, kde hrozilo, že více vody poškodí vodní rostliny.
„Dělníci mají zahrazený tok a po deštích hráz přetekla a zaplavila okolí. Rostliny zde vysazené nejsou ještě zakořeněné, takže bylo potřeba vodu odčerpat," vylíčil velitel prostějovských profesionálních hasičů Radek Šňupárek.
Bouřky hrozí i dál
S vydatným deštěm a bouřkami se budeme podle Českého hydrometeorologického ústavu potýkat možná i v následujících dnech.
„Úhrny srážek mohou být stále vysoké, při tom srážkovou činnost očekáváme nejvíce ve večerních hodinách. Výskyt bouřek s přívalovým deštěm je také velmi pravděpodobný. Co se týká teplot, čtvrtek a pátek bude z důvodu srážek teplotně o poznání chladnější. Teplota se bude pohybovat okolo 17 stupňů Celsia. O víkendu by se pak teplota měla zvyšovat," nechal se slyšet Zbyněk Návrat z Českého hydrometeorologického ústavu.