„O vánočních svátcích a na Nový rok bude mimo běžnou provozní dobu otevřeno denní centrum," prozradil ředitel azylového centra Jan Kalla. Ostatní zařízení pak budou fungovat zcela normálně. Například noclehárna bude bezdomovcům otevřena od 17 hodin do osmi hodin ráno.

Klienti tohoto centra nebudou ochuzeni ani o tradiční večeři.

„Každý rok podáváme ve službách noclehárny a azylových domů štědrovečerní večeři. Letos to bude klasický řízek s bramborem. Večeře je podávána všem klientům, kteří přijdou, zdarma. Jídlo začneme vydávat okolo sedmnácté hodiny, ale samozřejmě když někdo přijde později, nebude o ni ochuzen," usmíval se ředitel centra.

Prostějovské azylové centrum se stará také o rodiče s dětmi. Ti nejmenší se mohou 24. prosince těšit i na Ježíška a jeho nadílku.

„Vánoční program si tvoří každý dle svých představ, naše zařízení i v této službě přispěje vánoční večeří, a to taky pro děti, které navíc dostanou vánoční dárky. Myslím, že Ježíšek už trochu tuší, co komu přinese," pomrkával Jan Kalla.

„Myslím, že si děti užjí Vánoce v azylovém centru jako kdekoliv jinde," doplnil Jan Kalla.

Pomoc i trochu jinak

Vánoce jsou především rodinnými svátky a mnoho lidí bez domova je samo. Azylové centrum může těmto lidem nabídnout například psychologickou pomoc, ale ani o Vánocích o ni není příliš velký zájem.

„Nezaznamenali jsme ani v předchozích letech nijak zvýšený zájem o tuto službu v době Vánoc. Pokud by to však někdo potřeboval, tuto pomoc zprostředkujeme," přislíbil Jan Kalla.

Azylové centrum je připraveno na větší zájem o jeho služby. To však nesouvisí ani tak s Vánocemi jako se zimním počasím.

„Obecně přes zimu přijdou i lidé, kteří z nějakého důvodu v teplém období nevyužívají naše služby a rozhodnou se tak zpravidla při příchodu prvních mrazů," řekl Jan Kalla.

Ředitel azylového centra také uvedl, že teplý a suchý podzim nesnížil počet klientů centra.

„Služby v našem zařízení jsou již několik let plně využívány i přes letní období. Klimatické změny na to nemají žádný vliv," uvedl Jan Kalla.