Letošní, už devátý ročník promítání, proběhl v neděli 18. března ve vrchoslavickém motorestu. Diváci si během jednoho odpoledne měli možnost porovnat plavbu ručně vydlabanou lodí po Amazonce s jízdou po divoké řece Saryjaz na hranicích Číny a Kyrgysztánu.

„Jízda na kajaku mě láká. Řeka byla úchvatná a okolní příroda krásná. Ale ta voda tekla na můj vkus hodně rychle,“ hodností s úsměvem první film studentka Barbora Bašková.

„Došly známé tváře, zázemí jako vždy pohodové a lidi to baví,“ hodnotí po dvou filmech hlavní organizátor Antonín Bartošík letošní ročník.

„Kdo chce, čas si udělá a cestu sem najde,“ doplňuje Libor Mitana, učitel zeměpisu a pravidelný návštěvník expediční kamery.

Diváci se ještě podívali mezi kosatky, na nefritové vody Nového Zélandu nebo shlédli film na památku mistra horolezce Luba Rybanského. Pro někoho výzva, pro jiné pouze příjemně strávené nedělní odpoledne v útulné prostředí, ale rozhodně ne nuda. Expediční kamera má totiž své příznivce vždy čím překvapit.

Festival Expediční kamera tvoří přehlídka filmů o dobrodružných expedicích, divoké přírodě, extrémních zážitcích i sportech. Jedná se o největší přehlídku českých i zahraničních expedičních filmů uplynulé sezóny, vybíraných na filmových festivalech.

Autorka: ADÉLA PALÍŠKOVÁ