Na návsi u víceměřické kaple svatého Floriána roste kaštan, botanicky jírovec maďal.

Jako většina stromů tohoto druhu v našich zeměpisných šířkách, už má na sobě rezavé listí bez listové zeleně. Toto předčasné zhnědnutí listí má na svědomí škůdce klíněnka jírovcová, která u nás od osmdesátých let systematicky kaštany ničí.

Přes napadení škůdcem je kaštan posetý plody v typických pichlavých obalech.

A co víc, na kaštanu se také v posledních dnech objevily spolu s novými svěže zelenými listy také květy.

Na počátky neobvyklého úkazu upozornila čtenářka Deníku Marcela Iránková v minulém týdnu.

Druhé, podzimní kvetení stromů není jev neznámý, ale dendrologové se shodují že u jírovců je méně častý. Jedná se o jakousi obranu stromu, který se snaží dohnat oslabení způsobené nepříznivými vlivy. Těmi byly v letošním roce sucho a vyšší letní teploty.

„No určitě hrubě přes čtyřicet let tu stojí,“ sdělila procházející víceměřická rodačka paní Zbožínková. „Je mi přes šedesát let a už jako dítě ho pamatuju vzrostlý.“

„Lípa u kapličky byla zasazena v r. 1924 při odhalení pomníku, je možné že i kaštan je z té doby,“ zamyslel se nad otázkou na stáří kaštanu předseda svazu zahrádkářů Víceměřice Petr Buriánek. „Květe krásně každý rok, ale že by kvetl i na podzim to vidím prvně.“

Určitě nejeden z téměř dvanácti stovek pojíždějících cyklistů si tohoto neobvyklého jevu všiml a pokochal se bílými svíčkami květů na svěží zelené listí víceměřického kaštanu. Ti všímaví totiž hlásili, že kvetou i mladé kaštany v Dřevnovicích. (adp)