Kromě řetězců jako je Coop nebo Hruška totiž prodejny v menších obcích zavřely. A náhrada v dohledu není.

Příkladem můžou být Biskupice. Ač s pouhými několika stovkami obyvatel, obchod v obci měli. Do loňska. V Prosinci totiž tehdejší majitelka s prodáváním skončila. Na její místo však nikdo nepřišel.

"Zájemci nebyli, nikdo se o obchod nepřihlásil. Jsme tedy bez něj," krčí rameny starostka obce Dana Stodolová.

Chtějí nájem zdarma

Podobná situace hrozila také v Hradčanech-Kobeřicích, kde měly zaniknout podle obav vedení obce hned oba obchody. Předpoklady se naštěstí naplnily jen z poloviny.

"V Kobeřicích stále obchod funguje, v Hradčanech však skončil," uvedl starosta Karel Svoboda. A vzápětí se dostává ke stejnému problému, s nímž se potýkají v Biskupicích. "Nikdo o prázdnou prodejnu neprojevil zájem. Ani Vietnamci," smutní starosta.

Narazil tak na skutečnost, že v řadě obcí na Prostějovsku situaci zachraňují vietnamské večerky. Ty ale paradoxně spíše koexistují s řetězci - třeba v Určicích, Kostelci na Hané nebo v Němčicích nad Hanou.

Zato třeba ve Ptení hlásí problém: skončily totiž obchody ve Ptenském dvorku i v Holubicích.

"V Holubicích se to moc nemělo šanci uživit, větším trápením je Dvorek. I zde je obchod prázdný," řekl starosta Jiří Porteš. A ani v Bukové již lidé nenakoupí.

"Marně hledáme zájemce. Alespoň pro hospodu se našel. Co se ale týká obchodu, tam jsme zjišťovali podmínky i u řetězců. A bez toho, že bychom jim dali nájem zdarma a ještě přidali třeba sto tisíc do toho jít nechtějí," podělil se o zkušenost první muž obce, Milan Kolísek.

Místní si zvykli

Důvodů, proč obchody zavřely - často koncem minulého a začátkem tohoto roku - a proč se o ně nikdo nehlásí, je několik.

Majitelé uvádí stále větší byrokracii, EET i nezájem lidí, kteří mnohdy dávají přednost supermarketu.

„Bojovali jsme hodně s hygienickými předpisy. Kvůli požadavkům ze strany různých úřadů musí provozovatelé obchodů hodně investovat. Pro některé prodejny by pak nově mohl být problém s internetem, hlavně s jeho rychlostí kvůli EET,“ uvedla pak paní Kateřina, která dříve provozovala obchod se smíšeným zbožím na Konicku.

Jak se ale na některých dědinách ukazuje, lidi v mnoha případech ztráta obchodu ani netrápí.

"Lidé nic zvykli. Nikdo nereptá a na tento fakt nic neříká," uvedla třeba Dana Stodolová.