Velká účast a jiskřičky v dětských očích. I tak by se dal popsat tradiční Svatomartinský pochod Smržicemi, který se zde konal již podesáté. I když paní Zima ještě nezačala kouzlit a pokrývat krajinu vločkami, každé z dětí před začátkem průvodu dostalo alespoň symbolickou vločku z papíru.

„Držíme tuto tradici a každoročně chystáme cestu lemovanou svíčkami, které umisťujeme do velkých zavařovacích sklenic. S nápadem uspořádat Svatomartinský pochod přišla kdysi jedna cvičitelka ze Sokola. V prvních ročnících se chodilo za dědinu, ale osvětlení nebylo dobré a proto jsme akci přesunuli do obce,“ popsala průběh pochodu starostka smržického Sokola, Irena Laurenčíková.

Rodiny s dětmi vybaveny pestrými lampionky odstartovaly svou pouť za svatým Martinem od smržické Sokolovny. Během cesty měly děti najít celkem sedm obrázků tematicky se vztahujících právě k tradici oslav svatého Martina. V cíli trasy, na náměstíčku před kostelem svatého Petra a Pavla, pak děti vyjmenovaly obrázky, tak, jak šly za sebou, a zazpívaly písničku svatému Martinovi, který záhy přicválal na bílém koni.

Někteří poprvé, jíní stálí účastníci

Deník byl samozřejmě u toho a vyzpovídal nadšené rodiče i užaslé děti, z nichž někteří byli na akci vůbec poprvé.

„Jsme na této akci poprvé. Ve Smržicích máme babičku, často sem za ní jezdíme, takže jsme to tento víkend spojili i s touto krásnou akcí,“ popsala mladá maminka Kristýna Stratilová, kterou doplnil záhy její synek.

„Líbí se mi tady moc, těším se na svatého Martina i na úkoly,“ prozradil tříletý Kubíček Stratil, kterého navíc doprovodil v kočárku i malý bráška Honzík.

Někteří přijeli poprvé, jiní již byli zkušenými matadory a akci si nenechali ujít ani letos.

„Jezdíme na tuto akci každoročně z Prostějova. Akce se mi líbí, je to skvělé oživení pro děti, uvedla Tereza Tomigová.

U dětí převažovaly lampiony, ale některé zvolily originální lampičku nebo baterku.

„Moc se těším, donesla jsem si malou lampičku a hrníček na čaj,“ prozradila malá Valérie Tomigová.

Vrcholem celého putování bylo setkání dětí se svatým Martinem, jehož bělouše pak mohly krmit mrkví, suchým chlebem nebo třeba jablíčky, které si pro něj nachystaly. Na dvoře fary pak děti a rodiče čekalo drobné pohoštění, tradiční svatomartinské rohlíčky z kynutého těsta a teplý čaj na zahřátí.