Například již více než dva roky vzniká ve Smržicích projekt, který oblast pod výšinou Stráž přetváří v naučnou a poutní stezku.

„Stezka povede od parkoviště u hřbitova na Stráž a zpět trasa vede biokoridorem osázeným ovocnými stromy," informovala starostka Smržic Hana Lebedová.

Lidé věří, že stezka do Smržic přiláká další turisty a sami jsou na nápad obce pyšní.

„Byla to před tím skládka, a teď to tam vypadá moc hezky. Kolem jsou už vidět dřevěné základy pro informační tabule, rybník je nově osázený, jsou tam lavečky a bude se i kde schovat před deštěm. Ze Stráže je krásný výhled na Přerov či Svatý Kopeček. Myslím, že pro rodinu to může být pěkný výlet," nechala se slyšet Eva Dostálová ze Smržic.

Časem i rozhledna

Po slavnostním otevření stezky, které proběhne 26. června návštěvníci najdou po cestě rozmístěné informační tabule, posezení, různé dřevěné prvky, nebo třeba pergolu s ohništěm. Mimoto by v budoucnu na stezce měla vyrůst rozhledna.

„Zůstává to stále naším záměrem," nastínila starostka Smržic. Stezka vzniká na místě, kde byla původně skládka komunálního odpadu.

„S jejím úklidem pomohli především zdejší fotbalisté a Sokolové," informovala Hana Lebedová s tím, že projekt stál 800 tisíc, z toho 300 tisíc korun šlo z obecní kasy a 500 tisíc pokryly dotace od MAS Region Haná.

Šplhací věž i padací most

Ve Vícově zase díky dotacím doplnily dětské hřiště o nové herní prvky.

„Rodiče s dětmi zde najdou šplhací věž, padací most, tabuli na malování, věže se skluzavkou, houpačky pro děti a jednu pro dospělé, prolézačky, lavice, houpací koně či pískoviště," vyjmenovala starostka Vícova Jana Rozsívalová, co vše mohou najít rodiny s dětmi nedaleko vícovského hřiště a dodala, že na nové hřiště, které sousedí s minigolfem mají kladný ohlas i přespolní.

Zásluhu na příjemné zastávce třeba pro cyklisty, kteří míří z Prostějova přes Plumlov do Hamer nebo Repech mají hlavně místní Sokolové.

„Z vlastních zdrojů jsme na hřiště umístili čtyřmetrovou trampolínu. Celkem nové hřiště stálo 270 tisíc korun, z toho ale 197 tisíc činí dotace MAS Prostějov venkov, kromě toho, že dotace pokryla nákup nových herních prvků pro děti, zakoupili jsme z peněz také třeba odpadkové koše, pivní sety, travní sekačku, osivo, stojany na kola, křovinořez nebo síť na malou kopanou," vyjmenoval František Vlach z TJ Sokol Vícov a dodal, že lidé u dětského hřiště najdou například dva roky starý minigolf, betonové hřiště o velikosti 48×26 metrů nebo hřiště s umělým povrchem. (mag)