Jedlo se, pilo, hodovalo, zpívalo, soutěžilo i divadlo se hrálo. Atmosféra byla plná smíchu a zábavy. Organizace celé akce se ujali slatinkovští hasiči, kteří mimo jiné zahájili i další ročník tradičního trojboje s názvem „Hodové mamlas“ a jízdu na tragači s názvem „Grand prix Tragačo“.

Hodové odpoledne zahájila hudební skupina Hanačka. Náves se během pár desítek minut začala plnit návštěvníky, kteří netrpělivě čekali na tradiční podvečerní soutěžení. „Samotnou přípravu jsme začali řešit dnes v osm hodin ráno. Hody jsme připravovali s podporou obce, ale organizace jako taková je na nás. Vše je především o dobrých vztazích,“ uvedl Ladislav Havelka, člen SDH Slatinky, který má na starosti kulturní činnost v rámci dobrovolných hasičů.

V průběhu hodového odpoledne byl připraven i program pro děti, který mimo jiné zajistilo i Studio Bez Kliky. Malí diváci tak mohli zhlédnout dvě interaktivní loutkové pohádky: jednu s hororovými prvky, druhou s prvky akčními. Představení pobavilo malé i velké. Pro děti byly také k dispozici dílničky, řešení hlavolamů a trampolína. K večeru pak měli malí návštěvníci možnost osvěžit se v pěně, kterou pro ně vytvořili právě slatinkovští hasiči.

Program byl opravdu bohatý. Akci zpestřilo i vystoupení mažoretek z Bohuňovic, Bohunek. Návštěvníci mohli vyhrát hodnotný dárek v Hodovém štěstí nebo si vyrazit stříbrnou minci. Součástí kulturního programu byl i barmanský workshop a barmanská show, kterou předvedl Miroslav Neumann z Olomouce.

Na tradiční Tištínské hody přijelo přes šest set návštěvníků.
Tištínský hodový trhák měl u diváků úspěch

O Hodového mamlase

V průběhu hodového odpoledne chodili mezi lidmi členové sboru dobrovolných hasičů a zapisovali uchazeče na podvečerní soutěže.

„Na hody chodím už šestnáct let. Účast v trojboji a v jízdě na tragačích je moje povinnost. Na hodech se mi líbí, že se zde sejde celá obec, je to setkání všech generací,“ uvedl s úsměvem Rostislav Halouzka, obyvatel Slatinek.

„Na hodech je výborné i to, že se opéká prasátko a jsou tu různé regionální pochutiny, například koláče, které peče jeden z nás - pan zubař. Každý rok je pro návštěvníky připravený bohatý program a každý rok se mění. Můj dědeček hraje v Hanačce na kytaru. Lidem se líbí, že hrají hanácké písně,“ chválila si program Kateřina Krupášová.

K večeru se hodovníci dočkali hlavního bodu programu. „Hodového mamlase“ se zúčastnilo celkem dvacet uchazečů, kteří házeli kamenem, pytlem s pískem a kládou.

Atmosféra byla plná napětí a siláci bojovali jako o život. Trojboje se zúčastnila i starší generace, která byla po zásluze odměněna. Vyhlášeni byli tři vítězové, kteří získali věcné dary. Poté následovala tradiční jízda na tragačích „Grand prix tragačo“.

Samosběr jahod ve Skrbeni, 29.6.2019
Samosběr je ve finále, v Prostějově nejlepší na konec

„Při této soutěži záleží především na šikovnosti, dovednosti a možná i štěstí,“ uvedl závod Jan Chudoba, jednatel SDH Slatinky. Do soutěže se přihlásilo celkem osm družstev, které se skládaly z navigátora a pilota, který má zakryté hledí. Tým musel projet předem připravenou dráhou, na které čekalo několik překážek.

Tento závod tak byl především o spolupráci v týmu a divákům přinesl nevídanou podívanou až s komickými momenty. Večerem pak provázela skupina Karamel Music Band.