Podle Jaromíra Crhy uškodil jeho straně systém.

„Vyhráli jsme na celé čáře, i náš poslední kandidát měl víc preferenčních hlasů, než ti soupeřovi. Přesto se stalo, že jednoho ze zastupitelů, kterého si lidé zvolili, protivníci vyštípali a nahradili jiným. A ten zdaleka takový úspěch u voličů neměl. Jeví se nám to jako anexe," vyjadřuje se.

Naráží přitom na situaci, kdy byla trojka kandidátky uskupení ROVNĚ František Hrazdil nahrazený Jiřím Vránou. Ten dostal o polovinu preferenčních hlasů méně a na místo zastupitele se posunul až dodatečně z pozice prvního náhradníka.

Nátlak na Františka Hrazdila

František Hrazdil podle svých slov odstoupil, protože na něj byl vyvíjený nátlak.

„Byl jsem pod psychickým nátlakem, chodily mi nepěkné esemesky a bylo i pár telefonátů. Snažily se mě přimět k tomu, abych nějak volil. K tomu se přidalo i zdraví. Jsem tím vším zaskočený, nevím, jestli bych příště kandidoval," říká. K tomu, kdo konkrétně za nátlakem na jeho osobu stojí, se však nevyjádřil.

Vrána hledá příčiny

Příčinu toho, proč se ve Slatinkách rozpadlo nové zastupitelstvo, vidí náhradník Františka Hrazdila v nekorektním jednání jedné ze stran.

„Pokud by vítěz jednal solidně a ne za pomocí výhrůžek, nic z toho by se nestalo. Chyba podle mě není v systému, ale v tom, že se jednalo stylem „nepůjdeš s námi, půjdou všichni proti tobě". Jestli náhodou skutečným problémem nebylo spíš to, že starosta, dosud s téměř neomezenou mocí, dostal tři mandáty a opozice čtyři," domnívá se Jiří Vrána. „Nikdy jsem příliš o nějaký post neusiloval," dodává.

Informování občanů

Jak opozice, tak starostova strana budou chtít povolební situaci vysvětlit obyvatelům Slatinek.

„Budeme lidi informovat a prosit je, aby přišli zase k volbám. Náladu v obci to poznamenalo, nadává se zde na systém. Ten je i podle mě vhodný pro větší města, tady se ale volí jednotlivci a ne strany," tvrdí Jaromír Crha. Zároveň počítá s tím, že se do týdne v obci dozví, co bude dále a začnou se připravovat nové volby.

Informační kampaň chce udělat také uskupení ROVNĚ.

„Chystáme letáčky, kde se budeme snažit občanům vysvětlit, co se stalo. Například to, že jeden den byla dohoda na stole a pár desítek hodin na to bylo vše jinak," říká Jiří Vrána.