„Žádný z okresů olomouckého kraje nebyl zařazen do dotací ministerstva,“ upřesnil Jiří Zubal z veterinární správy v Olomouci. Ministerstvo rozdělí pětadvacet milionů korun mezi včelaře. „Na znovu obnovené včelstvo se bude rozdávat do pětiset korun,“ upřesnil místopředseda Českého včelařského svazu Vlastimil Sobota.

Loňskou zimu nepřežilo na Prostějovsku osm set včelstev kvůli varroáze. Mor včelího plodu se vyskytl méně než vloni. „Krizovou oblastí v celém kraji je v současnosti okolí Ptenského Dvorku a Stražiska,“ doplnil výskyt včelího moru Zubal.

Současně včelaři usilují o zvýšení příspěvku na podporu včel jako takových. „Chceme ho zvýšit ze současných sto padesáti tří korun na sto osmdesát korun na jedno včelstvo ročně,“ upřesnil Sobota. Peníze rozděluje ministerstvo zemědělství v rámci programu zabezpečení opylování zemědělských hmyzosnubných plodin.

Počet včelstev i členů v okrese stále klesá, staří včelaři odcházejí a noví nepřibývají. „Mám obavu, že se počet včelstev na Prostějovsku neobnoví,“ dodal Sobota. Přesné počty budou známy ke konci října, kdy ministerstvo zemědělství bude mít hotový součet členů jednotlivých organizací.

V České republice je levný med, ale spotřeba je jedna z nejnižších v Evropě. Například v sousedním Polsku se pohybuje cena kolem dvou set čtyřiceti korun za kilogram medu, na Prostějovsku kolem pětaosmdesáti korun. „Lidi se u nás nenaučili kupovat med, ale měli by ho konzumovat, aby byli zdraví,“ uzavřel Sobota.