Jedna sklenice medu se zhruba 950 gramy vyjde v současné době na devadesát korun a více. Včelaři své ceny odmítli porovnávat s produkty, které se dají koupit v obchodních řetězcích.

„Tam se prodává med, který nestojí za povšimnutí,“ upřesnil místopředseda Českého svazu včelařů Vlastimil Svoboda.

Cena medu, který vykupují potravinářské společnosti, podle Svobody mírně vzrostla, ale jde o zanedbatelnou částku.

Výnosy medu jsou průměrné a nijak se na nich deštivé počasí nepodepsalo. „Kvalita je na vysoké úrovni. Od několika včelařů vím, že dostali certifikát z bakteriálního a fyzikálního rozboru s negativními výsledky,“ dodal Svoboda.

Včelí mor, který řádil minulý rok mezi včelami na Prostějovsku, letos ustoupil do pozadí.

„Letos naši inspektoři objevili na Prostějovsku 18 ohnisek včelího moru, loni za srovnatelné období jich bylo 47,“ uvedl Jiří Zubal z Krajské veterinární správy v Olomouci.

Za letošní nákazu včelím morem podle Svobody můžou převážně neukáznění včelaři, kteří nakupují včelstva nezkontrolované veterinární správou.

„Nyní jsme ve druhém kole prohlídek, přičemž první proběhla na jaře. Podle dosavadních zpráv nebyl nikde výskyt včelího moru potvrzen,“ uzavřel Zubal.

Dalším onemocněním, které postihuje včelstva, je varroáza. Na léčiva, která se včelám aplikují dostali včelaři dotaci.

„Tato léčiva byla distribuována všem včelařům, kteří si o ně požádali. Včelaři se poučili z minulých let,“ doplnil Svoboda.

To potvrzuje Vladimír Zbořil z Čech pod Kosířem: „Máme včely zdravé, léky jsme dostali přes prostějovské včelaře a v současné době je připravujeme na přezimování.“