Třeba podle předsedy prostějovské organizace, Jiřího Vymazala. Ten na letošek podle svých slov nebude vzpomínat v dobrém.

"Včelám se daří, snůškové podmínky jsou však horší. Květy zaschly, snůška už prostě není. Včely jednoduše nemají co nosit," uvedl pro Deník.

Podobně hovoří také Petr Lorenc. Ten má zkušenosti ze západního Prostějovska, kde situace není ke včelařům vlídná.

"Jaro bylo celkem dobré, výnosy slušné. S medovnicovým medem to však je katastrofa. Už týdny jen včely přikrmujeme," řekl Lorenc. A dodal, že zdaleka v této situaci není sám.

"Kolem Rozstání, Drahan a podobně jsou na tom vesměs všichni stejně. Kroměřížsko je na tom též špatně," poznamenal Petr Lorenc.

Rozsáhlý požár zasáhl v sobotu několik budov v obci Lutotín na Prostějovsku. Nejprve začalo hořet v garáži, ale plameny se rozšířily i na přilehlý rodinný domek.
Požár domu v Lutotíně napáchal velké škody. Majiteli chce pomoct obec

Vyzdvihl ale aspoň jednu záležitost, která mnohé včelaře a lidi, kteří mají rádi med, potěší. "S nemocemi to není špatné, ani mor se moc neobjevuje," prozradil.

Ne všude však mají tyto zkušenosti. "Letos je to stanoviště od stanoviště. Jedni včelaři jsou na tom líp, jiní hůř," podotkl konický včelař Jaromír Dedek.

"Co se pak týká nákaz, na Konicku se dvě ohniska objevila. Každý rok se nějaké objeví, nevím proč tomu tak je," kroutí nad nepříznivými výsledky Dedek.

Snůška tak dle mnohých včelařů nedopadla příliš dobře. Otázkou ale zůstává, zda bude mít nějaký vliv na cenu medů. Nyní je možné sehnat kilogram za sto čtyřicet korun a více, touhle dobou však obvykle včelaři ještě nesdělují, zda by se mohla cena zvýšit. V jedné věci se ale tradičně shodují: kvůli kvalitě i chuti doporučují, aby lidé dali přednost medu koupenému přímo u včelaře a ne v supermarketu.

Ilustrační foto
Kavárnu v městském zámku pronajali synovi úřednice magistrátu