„Za sebe mohu říci, že moje včelstva letošní zimu přežila a jsou v dobrém stavu. Zatím jsem ještě neprohlížel stav zásob, protože čekám, až se trochu oteplí. Dělali jsme už kontroly na onemocnění varroázou a včelím morem a vyšla nám velmi dobrá čísla. Včely jsou zdravé, takže je nemusím přeléčovat," usmál se včelař Adolf Sušeň z Plumlova.

Jeho slova potvrzuje i předseda prostějovských včelařů Jiří Vymazal, který je se stavem svých včelstev také spokojený.

„Přiznám se, že jsem to čekal mnohem horší. Naopak jsem příjemně překvapen, jak dobře na tom včely po zimě jsou. Kdo před zimou dobře nakrmil, bude mít teď včelstva v dobrém stavu," uvedl Jiří Vymazal s tím, že se nepotýká ani se včelími chorobami.

„Varroa včelí je náchylná na vysoké teploty a loňské horké léto jí dalo docela zabrat. Dokonce jsme prý jeden z okresů, kde je výskyt varroázy nejnižší," doplnil Jiří Vymazal.

Šíření včelího moru

Podle lékařů z Krajské veterinární správy je skutečně situace výskytu varroázy příznivá, ale větší starosti jim dělá včelí mor.

„Co se týče varroázy, tak tam jsme opravdu na nízkých číslech. V regionu je jen málo obcí, ve kterých jsme na onemocnění narazili a zahájili léčbu. Ale po celém kraji nám vyskočila ohniska včelího moru," informovala veterinární lékařka z Krajské veterinární správy Edita Ležovičová s tím, že závažná je situace na Přerovsku, kde lékaři natrefili na více než dvacet ohnisek. Na Prostějovsku objevili zatím dvě.

„Jsou to údaje staré zhruba tři týdny, takže teď ty informace mohou být ještě trochu jiné. Nicméně během dubna a května probíhají pravidelné prohlídky, takže budeme vědět víc," uzavřela Edita Ležovičová.

Ceny medu?

Zda ceny medu porostou nahoru, to si zatím včelaři netroufají odhadovat. V každé sezoně hraje největší roli počasí.

„Včely jsou teď v docela dobré kondici, ale ještě je brzy na to, abychom odhadovali letošní produkci medu. Může být sucho, slabé jaro, nebo naopak začne zase mrznout a všechno bude jinak. Každý rok je to boj s přírodou, takže se zatím nedá říci, jak se budou pohybovat ceny za med," vysvětlil prodejce medu a místopředseda prostějovských včelařů Petr Lorenc a dodal, že nepředpokládá pokles současných cen.

„Nemyslím si, že by ceny medu klesly dolů. Pokud nedojde k nějakým výrazným výkyvům, tak by se měly pohybovat kolem sto třiceti až sto padesáti korun za kilo," uzavřel Petr Lorenc.