„Příroda to letos uspěchala. Teplé počasí přišlo náhle, vykvetly ovocné stromy a do květu se chystá i řepka. Včel létavek je ale venku poskrovnu. Po dlouhé zimě se začaly rozmnožovat příliš pozdě,“ vysvětlil Vlastimil Sobota z Domamyslic, který je místopředsedou Českého svazu včelařů.

Míní, že právě proto bude úroda ovoce nízká.

Starosti si dělá například František Koudelka, sadař ze Zemědělského družstva Moravan v Domamyslicích.

„Včel zatím opravdu moc nelétá. Přitom náš sad začne kvést už v polovině příštího týdne,“ povzdychl si.

Budoucnost řepky je zatím otazníkem

Šéf Okresní agrární komory Prostějov a společnosti Uniagris Pěnčín Zdeněk Vykydal se neúrody řepky zatím neobává.

„Na Prostějovsku začíná tato plodina teprve vykvétat. Je to sice o dva týdny dříve, než obvykle, ale není důvod se kvůli tomu znepokojovat. Do té doby se může ještě ochladit,“ prohlásil.

„Na otázku, jak to vypadá s opylením řepky, budu schopen odpovědět až začátkem května,“ dodal Vykydal.

Prognóza sklizně ze sadů a polí je přinejmenším nejistá. A jak to letos vypadá s medem?

„Přestože včely zatím nelétají, situace se může za pár týdnů změnit. Snad dostanou sílu později a budou opylovat jiné rostliny, než jaké kvetou nyní. Uvidíme, co nastane. Na přírodu si naříkat nemůžeme,“ nechal se slyšet Vlastimil Sobota.

Včelaří se potýkají s nemocemi svých chovů

Samotní včelaři se dlouhodobě potýkají s vážnými nemocemi svých chovů. Četnost výskytu včelího moru a varroázy se však u včelstev na Prostějovsku postupně snižuje. Veterináři navíc vyrukovali proti moru s novými zbraněmi.

„V současné době se všechny vzorky ze včelínů, které prohlédl veterinář, posílají ještě do laboratoří na kultivaci. Tam dokážou odborníci velmi přesně určit, zda je včelstvo napadené morem, nebo ne,“ doplnil Sobota.