Třídenní maraton zorganizovala Helena Zahradníková, předsedkyně českého svazu včelařů, základní organizace Němčice nad Hanou. "Jsem ráda, že se podařilo výstavu zorganizovat. Veřejnost má o včelaření zájem a jsem ráda, že si uvědomují důležitost hmyzu v přírodě. Díky slunečnému počasí v sobotu přišlo dost lidí, ale ani páteční sprška návštěvníky neodradila," usmívala se Helena Zahradníková.

Mladí hasiči z Prostějovska soutěží v Běhu na 60 metrů překážek. Druhý závod se konal ve Smržicích. 4.6. 2023 Foto: Antonín Trnečka, se svolením 4.6. 2023
Mladí hasiči z Prostějovska běhají šedesátky. Bojují o postup do Olomouce

Čestný člen a včelař tělem i duší Květoslav Černý představil v kině své obrazy. "To všechno zorganizovala Helenka. My se potkáváme ve včelách, v kostele, výstava byla naplánovaná, ale když jsem se začal zajímat, co je potřeba připravit, ona už měla všechno zařízené. Měl jsem za úkol jenom hlavně obrazy," popsal svůj organizační díl Květoslav Černý.

Světoznámý vědec měl o přínosu včel jasno

"Pokud vyhynou včely, zbývají lidstvu maximálně čtyři roky. To je výrok připisovaný Albertu Einsteinovi, ale je beze zbytku pravdivý," začala sobotní přednášku Helena Zahradníková.

Zájemci o včelaření si mohli na výstavě zakoupit pomůcky nebo se podívat jak včelaří kolegové. Po nedělní mši si zájemci mohli zapůjčit kombinézy a jít se podívat na faru na ukázku otevřeného úlu.

Odborná včelařská výstava se uskutečnila ke 123 letému výročí Českého svazu včelařů a 150 letému výročí založení Včelařského svazu v Čechách a na Moravě.