„Sezona se letos opravdu vydařila a kromě lesního medu, kterého je méně, máme nadúrodu,“ pochvaluje si včelař Jan Kubeš a dodává, že med je navíc hodně kvalitní. Souhlasí s ním i nákazový referent včelařské organizace v Konici Vlastimil Škrabal: „Lesního medu je skutečně méně, ale zato z řepky je velký výnos.“

Milovníci medu se tak nemusí bát, že budou sladkou dobrotu těžko shánět. A jak je to s jeho cenou?

„Ta se samozřejmě odvíjí od kvality medu. Javorový a lipový med prodáváme za 125 korun, lesní za 130 korun a květový za 115 korun. K ceně započítáváme 5 korun za vratnou a zálohovou láhev,“ upřesnil Jan Kubeš. „My máme pouze květový med a ten budeme letos prodávat za zhruba 100 korun,“ poznamenal včelař Vlastimil Škrabal.

Úspěšný rok včelařům mírně zkomplikoval jen jeho závěr. Na Konicku se objevil včelí mor a Krajská veterinární správa Olomouckého kraje musela v polovině srpna vydat nařízení proti šíření této nákazy.

„Zaznamenali jsme dvě ohniska nákazy, která se musela zlikvidovat. Celkem se to týkalo třiceti šesti včelstev,“ upřesnil ředitel krajské veterinární správy Aleš Zatloukal. Ochranné pásmo se týká Konice a jeho okolí ve vzdálenosti pěti kilometrů.

„Opatření se vydává na jeden rok, během něhož se včely nemohou přesouvat,“ dodal referent včelařské organizace Škrabal. „My jsme naštěstí podobnou situaci řešit nemuseli. Chováme včely až v Nízkém Jeseníku a včelí mor se nám vyhnul,“ podotkl Kubeš.

Nyní už chovatelé krmí včely cukrem a připravují včelstva na zimu.

„Začali jsme zazimovávat před dvěma týdny hned po posledním stáčení medu. Teď dáváme cukr a chystáme se na druhou fázi krmení,“ zasvětil Jan Kubeš.

„Do poloviny září musí být všechno zazimováno. V tomto období se nahlašují počty včelstev kvůli evidenci a dotacím,“ upozornil funkcionář Českého svazu včelařů Vlastimil Sobota. Na zazimovaná včelstva dostávají jejich majitelé dotaci od Evropské unie. Její výše není ještě přesně stanovena, loni činila sto třicet tři korun na včelstvo, předminulý rok pak sto osmdesát korun. „Dotace trvale klesají, takže předpokládáme, že to bude tento rok zase o něco méně,“ uzavřel Sobota.

HANA MASAŘÍKOVÁ