„Letošní sezona je zatím nejhorší, jakou si pamatuji. Nebyla žádná snůška. Jsme tak na polovině medu. Zatímco jindy stáčíme dvakrát, letos to bylo jenom jednou a pak už jsme jen dotáčeli," řekl Jaromír Dedek, předseda Základní organizace Českého svazu včelařů v Konici. Jako podprůměrnou hodnotí uplynulou sezonu i Petr Lorenc.

„Letošní rok patřil k těm horším," zhodnotil včelař z Vranovic-Kelčic.

Včelaři se shodují, že vinu na malých snůškách mají prudké změny počasí, se kterými se museli na jaře potýkat.

„Důvodem slabé snůšky byly silné mrazy a následně dlouhé období sucha," řekl Jaromír Dedek. „Největší problém bylo sucho, protože rostliny se potí, a pro včely tak zbude málo nektaru," souhlasil Petr Lorenc a dodal, že ideálním počasím pro včely je vlhké dusno pod mrakem a bezvětří.

Výkyvy počasí potrápily nejvíce chovatele včel na Konicku.

„Díky špatnému počasí zemědělci ani nezasadili řepku, takže včelaři neměli jarní snůšky," řekl prostějovský včelař Jiří Vymazal, který letošní rok hodnotí jako průměrný. „Je pravdou, že na jaře jsem měl snůšek o něco méně a celkově byly slabší. Zažil jsem i lepší roky, ale úplná katastrofa to také není," řekl Jiří Vymazal.

A jak je to letos s cenou medu?

Milovníci sladké pochoutky budou muset za její nákup vytáhnout z peněženky nejméně sto korun. „Med prodávám za 110 korun, což je minimální cena," řekl Jaromír Dedek. „Cena medu záleží na její kvalitě. Květový nabízíme na sto korun, smíšený a lesní stojí o dvacet korun více," spočítal Jiří Vymazal.

Nyní už chovatelé včel své maličké svěřence připravují na zimu.

„Už je nejvyšší čas na zazimování. Někteří už dávají včelám cukr a připravují se na druhou fázi krmení," vysvětlil Jaromír Dedek. Na zazimování včelstva dostávají jejich majitelé dotaci od Evropské unie. Její výše ještě není přesně stanovena, loni klesla pod sto korun za včelstvo. „Dotace jsou stále nižší, takže i letos předpokládám, že to bude zase o něco méně," dodal Dedek.