Na Prostějovsku sice včelstev přibylo, medu je však méně. Počasí a částečně i nemoci se podepsaly na jeho výsledném množství, které je podle některých z chovatelů včel z regionu výrazně pod normálem. Med díky tomu zdražuje. To předpokládal už v září včelař Tomáš Kouřil.

„Výsledek je přesně takový. Poslední zkoušky nedopadly dobře. Musel jsem jít s cenou medu nahoru asi o desetikorunu za kilo," říká.

Zpočátku vypadala sezóna normálně.

„Jarní snůška byla v pořádku, později to ale bylo špatné. V delším období se muselo krmit a snůška už potom nebyla. Teď uvidíme, jaká bude zima a nezbývá, než čekat do jara," uvažuje včelař z Konicka.

Je to mizerné všude, říká včelař z Konice

Letošní ročník nevidí dobře ani předseda konických včelařů Jaromír Dedek.

„Je to mizerné jako všude. Například varoóza udeřila spíše až koncem roku a na snůšku vliv neměla. Zasáhlo jedině počasí. S průměrem jsem se dostal pod třicet kilo medu na včelstvo. Někde se však vedlo o něco hůř, jinde zase o něco líp," poznamenává.

Také předseda Českého svazu včelařů v Prostějově Jiří Vymazal hodnotí úrodu medu negativně. A stejně jako Tomáš Kouřil popisuje letošní vývoj. „Je to velice špatné. Ze začátku vše vypadalo slibně. Například s akátovým a květovým medem. Potom ale nebylo skoro nic, postihlo to například akátový a medovnicový med," uvádí a přidává důvody, které stojí za nižším množství medu.

„Studené větry nepřály producentům, loňská zima ale také prospěla varoóze," vysvětluje.

Vyplatí se nakupovat přímo od včelaře

Přesto včelařů na Prostějovsku přibylo. A dále přibývá. Aktuálně svaz registruje v okrese přes šest tisíc včelstev,

„Oproti loňskému roku jsme zaznamenali nárůst o pět set včelstev, ale přibývá také včelařů. Těch máme registrovaných pět set jedenáct, mimo svaz pak dalších jednadvacet," informuje Jiří Vymazal. Na cenu medu však tato skutečnost pozitivní vliv mít nebude.

„Musel jsem s cenami trochu nahoru. Dle mého se tak ceny medu pohybují v obchodech kolem sto sedmdesáti, sto osmdesáti korun, přímo u včelařů pak kolem sto dvaceti. Včelaři i kvůli maržím obchodníků hodně prodávají ze dvora. Vyplatí se kupovat med přímo od včelaře," říká Tomáš Kouřil.