„Žádali jsme dotace jak na včelstva tak i na jejich obnovu,“ upřesnil předseda okresního svazu včelařů Vlastimil Sobota. Ke konci roku budou známy přesné počty včelařů v jednotlivých okresech.

Celorepublikově požádalo o dotaci přes čtyřicet pět tisíc včelařů na 460 tisíc včelstev, dalších deset tisíc včelařů chce znovu obnovit 57 tisíc včelstev. „Oproti loňskému roku je celkový pokles o šedesát tisíc včelstev,“ informoval Sobota.

Tyto statistiky jsou podle Soboty úplné. „Jen zemědělci, kteří mají včelstva, o dotace nežádají, protože by je museli zdanit,“ upřesnil. Včelaři, kteří vlastní do čtyřiceti včelstev, nemusí výdělky zdanit. „Chtěli jsme tuto hranici zvýšit, ale nepodařilo se nám to,“ uzavřel Sobota.

Včelařský svaz již tři roky propaguje konzumaci medu i mediálně. V desítce kulinářských periodik vychází recepty na cukroví, kde je hlavní přísadou med. „Včelaři měli za to, že to zvýší poptávku po medu,“ vysvětlil Sobota. Zda se tak děje nebyl schopný říct. Zároveň si ale myslí, že poptávka po medu před letošními vánoci bude vyšší než v předchozích letech.