Nejvyhledávanější vánoční trhy na střední Moravě, konané v Olomouci na Horním a Dolním náměstí, začaly 19. listopadu. Bez doprovodného kulturního programu, aby se lidé neshlukovali. Inkognito kvůli sílící pandemii proběhlo i slavnostní rozsvícení vánočního stromu, které každoročně přitahuje davy. Nyní musejí ze dne na den skončit.

Vláda kvůli zhoršující se epidemiologické situaci ve čtvrtek rozhodla o vyhlášení nouzového stavu a zakázala od pátečního večera konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Přikročila k dalšímu zpřísnění protiepidemických opatření.

„Velice nás to zaskočilo. Čekáme na oficiální usnesení vlády, abychom věděli, co přesně bylo schváleno. S vyjádření bychom odkázali na prohlášení, které bychom vydali zítra společně s městem,“ reagovala ve čtvrtek podvečer Monika Řehulková za pořádající společnost Kulturní Olomouc.

V Hlubočkách finišují s přípravou kluziště pro veřejné bruslení. 25. listopadu 2021
Bruslení v Hlubočkách začíná o víkendu, další kluziště u Olomouce se staví

Lidé vyjadřují podporu stánkařům

O možném zrušení Vánočních trhů k večeru spekulovali návštěvníci procházející s punčem mezi stánky na Horním náměstí.

„Tomu nevěřím. Slyšela jsem dopoledne, že trhy možná skončí, ale ty uvnitř budov. Tady jsme přece venku, není tu hlava na hlavě, to je blbost,“ diskutovaly dvě zhruba padesátnice.

Poté, co se lidé z televize či internetu dozvěděli verdikt kabinetu, mnozí neplánovaně vyrazili na náměstí.

„Je to tak, neměli jsme to v plánu. Ani punč moc nemusím. Že omezí hospody do 22:00, to je v pořádku, ale proč zakazovat venkovní trhy? Jsme s manželem i dcerou všichni očkovaní, určitě i většina lidí tady. Dáme ještě jedno kolo a pak kapří hranolky a kaštany. Ať mají trochu tržbu, i když je to asi jedno,“ lamentovala zhruba pětapadesátnice z Olomouce.

Stánkaři, když nalévali punč za punčem, slyšeli od lidí podporu, sami vyjadřovali nespokojenost se stopkou.

„Nestíhám, lidí přišlo hodně. Končíme až zítra,“ usmála se slečna ve stánku s Francouzským punčem.

Vizualizace nového obchodního centra Galerie Šantovka 2 z roku 2018
Šantovka 2 jde pro povolení, investor chystá i proměnu "jedničky"

Zákaz konzumace v obchoďácích

Vláda rozhodla o uzavření restaurací a barů ve 22:00, alkohol nebude možné konzumovat na veřejnosti. Restrikce od pátku dopadnou i na kulturní představení a sport, kde bude moci maximálně 1000 sedících diváků s certifikátem o bezinfekčnosti, tedy s očkování či prodělanou infekcí. Na společenských akcích bude povoleno maximálně 100 lidí.

Platit bude také zákaz konzumace potravin v obchodních centrech - ve ‚food courtech‘ pouze jídlo s sebou.

,,Musíme jednat rychle, proto budou nová nařízení platná již před víkendovými dny, kdy dochází k větším sociálním kontaktům. Nadále zůstává v platnosti většina dosavadních omezení, zejména pak pravidlo, že vstup do restaurace nebo ke kadeřníkovi je možný pouze na základě potvrzení o očkování nebo prodělání onemocnění, takzvané O-N,” vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Olomoucký hejtman Josef Suchánek a ředitelka KHS Olomouckého kraje Lenka Pešáková
Lokální "lockdown" Olomoucký kraj nechystá. Hejtman: Kapacity nemocnic dostačují

Nejhorší v ČR

Epidemická situace v Olomouckém kraji je stále jedna z nejhorších v rámci ČR. Denní přírůstky pozitivně testovaných vzhledem k nakažlivost varianty delta překračují krajské rekordy předchozích vln.

Sedmidenní incidence ve středu pokořila 1 500 případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Ve čtvrtek klesla na 1 494.

V nemocnicích v Olomouckém kraji leží téměř čtyři stovky covid pozitivních, desítky převážně neočkovaných pacientů vyžadují náročnou intenzivní péči.

Nemocnice zatím situaci zvládají, ovšem za cenu vysokého nasazení personálu a omezování plánované péče.