Na chování opilců si stěžují lidé dlouhodobě.

„Denně dojíždím vlakem do práce a musím říct, že se na nádraží necítím zrovna bezpečně. Opilí bezdomovci často sedí přímo v hale hned u vstupu. Smrdí a hulákají na celou halu a to nemluvím o tom, jaká je to vizitka pro naše město, když k nám přijedou nějací turisté," popsal svou zkušenost Ondřej Popovič.

„Nejvíc mi vadí opilci u obchodních domů a v parcích. Mám pocit, že poslední dobou se začali stahovat hlavně do Kolářových sadů. Když jdu s malou na procházku, tak mi to rozhodně není příjemné. Kolem laviček je nepořádek a člověk aby měl strach si na ně potom sednout," míní Markéta Malinová z Prostějova.

Sám víno vylil do trávy

Za poslední měsíc zasahovali městští policisté v Kolářových sadech dvakrát.

„Koncem dubna našel strážník okrskové služby spícího muže a ženu. Jednalo se o bezdomovce, kteří kolem sebe měli nepořádek. Povalovala se tam prázdná láhev alkoholu, krabičky cigaret a další," popsala mluvčí městských policistů Jana Adámková.

Koncem května pak narazili strážníci v takzvané Břízové aleji na dva bezdomovce, kteří na lavičce popíjeli alkohol.

„Na výtku strážníků muž sám od sebe vylil zbytek bílého vína do trávy a poté s druhým mužem odešel," řekla Jana Adámková.

Město začalo řešit podobné situace už před šesti lety, kdy vydalo vyhlášku o zákazu popíjení alkoholu na zastávkách, nástupištích, v přístřešcích a čekárnách, na sportovištích, dětských hřištích, pískovištích a v okruhu sto metrů od nich. Pochutnávat si na alkoholu nemohou lidé ani v okolí škol, zdravotnických zařízení a zařízení poskytujících sociální služby. V říjnu 2013 magistrát rozšířil na žádost usedlíků seznam lokalit, kde je pití alkoholu zakázáno.

Primátor věří, že celou záležitost zdárně vyšeří

Město si udělilo ve vyhlášce výjimku, že pokud pořádá nebo spolupořádá nějakou akci, lidé na ní mohou alkohol pít. To se ale nelíbí ministerstvu vnitra, které se odvolává na Ústavní soud.

„Rozpor je v ustanovení o tom, že zákaz požívání alkoholických nápojů se nevztahuje na veřejná prostranství, kde se koná akce pořádaná, spolupořádaná nebo povolená městem," uvedl prostějovský primátor Miroslav Pišťák.

Ačkoli ministerstvo před šesti lety vyhlášku schválilo, ve svém rozhodnutí se opírá o Ústavní soud.

„Důvodem změny jeho stanoviska je rozhodnutí Ústavního soudu z loňského roku. Ten v září minulého roku zrušil obdobné ustanovení obecně závazné vyhlášky v Chebu. Omezení nebo zákaz musí podle tohoto rozhodnutí platit pro všechny případy, které splňují stanovené podmínky, včetně města samotného," uvedla mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová.

Město proto začalo pracovat na tom, aby nemuselo zakázat pití alkoholu na některých kulturních a společenských akcích.

„Musíme respektovat změnu judikatury, proto připravíme návrh, kterým bychom odstranili rozpor v souladu s metodickým doporučením ministerstva vnitra," řekl Miroslav Pišťák.