Drtivá většina lidí totiž upírá oči do jediného místa, na vánoční strom. Kdy už se rozsvítí, říká si nejeden z přítomných?

Až po nějaké té písničce Pavla Nováka, ukazuje se. Zazněla první, zazněla druhá. Někteří, především děti, začínají nervóznět.

Pro některé lidi na náměstí se navíc jedná o první rozsvěcení vánočního stromu v Prostějově.

„Jsem zde poprvé. Zažil jsem rozsvěcování třeba v Praze nebo Ostravě. Ale ani tady se pak nezapomenu kouknout na vánoční stánky," připomněl Martin Stuška, že zatímco na rozzáření stromu se čeká, dřevěné stánky už byly v poledne otevřené.

To už se ale na pódium dostává vedení města. Primátorka tradičně přeje pěkné svátky prožité ve zdraví, moderátor se pak obrací na její náměstkyni Ivanu Hemerkovou.

„Vážil někdo strom?" Ukazuje se, že ne. Přeci jen, u třináctimetrového pořízka by to nebylo nic lehkého. Následuje však další otázka, která je pro lidi postávající v tu chvíli už desítky minut zásadnější: Podaří se strom rozsvítit na poprvé? Dotaz je na místě, loni bylo zapotřebí hned několik pokusů.

Deset, devět… lidé už se nenechávají ničím rozptylovat… osm, sedm, šest, pět… děti už kolem stromu krouží ve velkých tlupách a vyčkávají, jak bude vypadat… čtyři, tři, dva, jedna a… podařilo se. Tentokrát se strom rozsvítil napoprvé.

„Přišli jsme se na něj podívat celá rodina. Je pořád stejný. Už by to chtělo vyměnit ozdoby," podotkla Veronika Hyclová. Ji i ostatní Prostějovany by mohlo potěšit, že magistrát tuto výměnu v plánu skutečně má. Na příští rok a za více než tři sta tisíc.