Kdo projížděl v úterý ráno Seloutkami, musel se mít na pozoru. Cestu totiž řidičům v zatáčce nedaleko centra obce a odbočkou do Domamyslic zahradila těžká technika.

Její obsluha měla úkol, který lidé dostávají jen jednou ročně: uříznout a následně v pořádku přivézt do Prostějova vánoční strom.

Šestnáctimetrový smrk rostl hned u silnice, i z toho důvodu se stal vítězem klání o to, která dřevina nakonec skončí coby vánoční strom na náměstí.

„Dostali jsme celkem pět nabídek, a tato se nám zdála nejlepší," uvedla náměstkyně primátorky Ivana Hemerková.

Prozradila také některá další kritéria, která strom ze Seloutek splňoval.

„Starosta obce vybral smrk, který rostl v Seloutkách vedle silnice a je pro zkrácení nejvhodnější, protože se k němu jednoduše dostane i dopravní technika. To byl taky kromě vzhledu jeden z hlavních předpokladů pro výběr," dodala.

Strom se nakonec po zkrácení bude vypínat do třináctimetrové výšky.

Při prořezávání také přišel vespod o řadu větví, než ho pracovníci naložili na korbu a odvezli.

Zajímavější než loňský

Na to, jak se stromem naloží, se i přes denní dobu, osm hodin ráno v úterý, přišel podívat asi tucet místních. Byla mezi nimi i Běla Svobodová, žena, která společně s manželem strom městu darovala.

„Sázela ho manželova maminka, ten strom má nyní tak čtyřicet let. V tom místě je vlhko, proto se mu tak daří," uvedla Běla Svobodová při pohledu na přípravu jehličnanu k odvozu.

Podle jejích slov nebude pondělek posledním dnem, kdy strom uvidí. „Určitě se pojedu podívat na vánoční trhy, především pak na rozsvícení stromu," prozradila žena.

Pokud by její rodina dřevinu Prostějovu nedarovala nebo by nedošlo k sehnání jiného jehličnanu, pracovníci města by se porozhlédli po lesích ve vlastnictví města.

K tomu nakonec dojít nemuselo a už po necelé hodině byl strom upevněný na náměstí.

„Je to krasavec. Překvapilo mě, jaké množství šišek na něm visí. Podle mě je letošní strom zajímavější než ten loňský," uvedla Jana Karhánková, která už smrk zažila upevněný v centru města.

ČTĚTE TAKÉ: Co nabídne program Prostějovské zimy 2016? Kdy vánoční strom na náměstí TGM rozsvítí? A kdo vám k tomu zahraje?

Zvidelnění obce

Zatímco v některých případech se lidé dívají na poražení stromu se slzami v očích, v Seloutkách k vidění nebyly.

Loni pak v Klenovicích byli za zviditelnění obce rádi. Právě z Klenovic totiž pocházel loňský vánoční strom.

„Je to pro nás čest i zviditelnění obce. Jsme rádi za to, že vánoční strom v Prostějově pochází z naší obce," řekl k výběru starosta Stanislav Cetkovský.

Podobně se k tomu staví také Lubomír Kaprál, který byl přítomný úternímu kácení.

„Po třech letech je to druhý jehličnan z naší obce, který bude v následujících týdnech zdobil náměstí TGM v Prostějově. Sehraný tým pracovníků dokázal připravit strom k přepravě do Prostějova během několika desítek minut," pochválil lidi, kteří se postarali o pokácení a odvoz stromu do Prostějova.

Oproti loňsku došlo díky výběru k jedné změně k jedné změně. Na náměstí TGM v Prostějově se totiž místo vánočního smrku vypínala jedle.

Nyní se město vrátilo opět ke smrku, který má srovnatelnou výšku jako loňský vánoční strom.