„Chci koupit nějakou pěknou pohlednici nebo přání, akorát tady nemají moc velký výběr. Mívali to tu lepší," vybírala bezradně vánoční pohlednici zákaznice jednoho z prostějovských papírnictví, která chtěla ještě dnes poslat přání svým dětem a vnoučatům.

Vánoční pohlednice tedy nejsou přežitek, ba naopak, možná ještě převálcují elektronickou komunikaci.

„Podle mě jsou emaily a esemesky neosobní. A všímám si, že se lidé k zasílání pohlednic opět vracejí. I já pošlu rodině raději pohled," říká zkušená trafikantka Jaroslava Kuklová.

Lidé posílají pohlednice rodině a známým na poslední chvíli. Přestože by email a esemeska byla rychlejší, pohled pro některé zkrátka patří k Vánocům, stejně jako pečení perníčků a lití olova. Navíc nejen děti pěkný vánoční obrázek potěší.

„Včera nám přišel pohled od sestry, která má dvě děti. Moc nás s manželem potěšil, ale také překvapil. Já letos pohlednice zapomněla poslat," přiznala Markéta Zárubová z Prostějova.

„Rychle jsem pohledala mezi svými poklady, a objevila jsem jednu moc hezkou pohlednici se sněhuláky. Už putuje někde poštou, snad dojde do Štědrého dne, a klukům se bude líbit," uvažuje Markéta Zárubová.

Do Anglie pět dní předem

Pohlednice, které putují poštou u nás, a neletí do zahraničí, ještě mají šanci, že se dostanou do rukou jejich zamýšlenému majiteli. Hůře jsou na tom ty, co jste do Anglie nebo za oceán poslali třeba až na konci tohoto týdne.

„Aby vánoční přání do zahraničí došlo včas, měli byste jej poslat minimálně pět pracovních dní předem. Doporučená doba je ale čtrnáct dní," nechala se slyšet pracovnice pošty Lenka Homolová.

Pohledů poštou projdou denně desítky.

„Denně mi pod rukama projdou desítky pohledů. Je tu sice pokles oproti minulým létům. Celkem hodně pohlednic ale lidé posílají do ciziny," sdělila letitá pracovnice prostějovské pošty Eva Vodáková.

Když dostanu vánoční esemesku, urazí mě to

Za známku na pohlednici zaplatíte třináct korun a esemeska a email je oproti jedné známce daleko lacinější. Přesto má pohlednice pro některé daleko větší hodnotu a na elektronickou komunikaci mají svérázný názor.

„Když dostanu esemesku jako vánoční přání, uráží mě to. Pohled je pohled, rád si je přečtu," sdělil svůj názor dvaatřicetiletý Petr Smékal a dodává, že nejlepší variantou jak popřát je pro něj koneckonců osobní setkání.

I na poště jsou názoru, že pohlednice by neměly převálcovat nehmatatelné ohrané esemeskové říkanky a emaily.

„Je dobře, že lidé i v 21. století, kdy jdou dopředu nové technologie, posílají ročně hodně pohlednic. Myslím, že tím udržují pěknou tradici," říká pracovnice pošty Lenka Homolová, kterou také víc než esemeska potěší pěkné papírové vánoční přání.