Zajímavostí prostějovského Česko zpívá koledy je již tradičně počet sborů. Na akci se totiž podílí hned dva. Jsou to Múzy, tedy pěvecké těleso Gymnázia Jiřího Wolkera a dále také ženský pěvecký sbor Proměny. Akci pak zaštiťuje kulturní klub Duha.

"Je to akce, kterou společně s Deníkem pořádáme sedmým rokem. Rok od roku chodí více lidí, před podiem je vždy plno. My lidem nabízíme více než těch šest koled, oba dva sbory mají ještě připravený svůj vlastní menší prográmek," sdělila Martina Drmolová, hlavní organizátorka prostějovského zpívání.

Ve vlastních programech připojily zpěvačky a s nimi i několik zpěváků také několik modernějších písní. Koledy však u posluchačů a příležitostných zpěváků stejně hrály prim.

"Už jsem se koled účastnila. A taky si zazpívala, i když falešně," smála se Marie Ponížilová v kruhu blízkých.

"Jakou mám nejradši? Ty klasické Vánoce, Vánoce přicházejí," dodala.

Dobrá nálada

Lidé nakonec prostor před pódiem zaplnili tak, že by se tudy už nikdo neprotáhl. Někteří zpívali, další jen poslouchali, jiní pak vzali zavděk poslechu u stánku s punčem. Jedno však měla většina přítomných společné: dobrou náladu.

"Jsem zde už potřetí. A ráda. Chodívám sem nasát vánoční atmosféru. A tak trochu se taky vrátit do dětství," uvedla Hana Kopecká, další z řady účastníků akce, která oproti jiným místům trvala více než půl hodiny.

Zatímco v Prostějově či Němčicích nad Hanou je akce Česko zpívá koledy již předvánoční klasikou, jinde se konala poprvé.

Příkladem může být Rozstání. Obec se zhruba šesti sty obyvateli uspořádala zpívání na návsi.

"Dorazilo asi šedesát lidí. Z toho zhruba čtyři desítky zpívaly," uvedl starosta vesnice Jiří Szymsza.

"Bylo to poprvé, snad proto příliš mnoho lidí nepřišlo," dodává.

POČTY ZPĚVÁKŮ

Prostějov 600
Němčice nad Hanou 100
Kralice na Hané 50
Rozstání 60
Konice 150
Kostelec na Hané 100
Plumlov 100