Nepříliš vzrostlé jehličnany v květináčích mají několik výhod. Jsou stále živé, při pravidelném zalévání neopadají a v neposlední řadě se dají využít několikrát. Přirozeně do doby, než vyrostou do obřích rozměrů přesahujících výšku stropu obývacího pokoje. „Vánoční stromky v kontejnerech jsme prodávali už minulý rok. Letos je o ně ale zájem mnohem větší. Lidem zřejmě vyhovuje, že je mohou použít i o dalších svátcích,“ potvrdila trend Miroslava Kubíčková z prostějovského Zahradnictví Kubíček.

Kontejnerový stromek pro některé lidi představuje i ekologickou variantu vánočního symbolu. „Byl to jeden z důvodů, proč jsme se ho letos rozhodli koupit. Máme také jistotu, že do Tří králů nebude bez jehličí. Po Vánocích dáme stromek na balkon a na jaře jej přesadíme do většího květináče. Buď ho využijeme za rok znovu, nebo vysadíme u rodičů na chatě,“ zvážil povánoční možnosti David Svačina.

Trvanlivost umělých vánočních stromků ztrácí na své relativní přednosti v okamžiku, kdy přijde na řadu jejich likvidace. Ekologická je náročná a odhození na skládku představuje stovky až tisíce let pomalého rozkladu. „Už samotná výroba umělých stromků znamená zátěž pro životní prostředí. Vyrábí se z plastů, které pocházejí z neobnovitelných zdrojů, například ropy, kterou lze využít účelněji,“ poznamenala Martina Výtisková z prostějovského Ekocentra Iris.