Jeho slova potvrdil Martin Zaťka, zástupce vedoucího konkurenční prodejny. „Zákazníci chtějí televize s nejvyšším rozlišením označovaným jako full HD,“ dodal.

Oba prodejci pak shodně tvrdí, že lidé nakupují jako dárky i DVD rekordéry. „Žádané jsou především ty s pevným diskem, na který lze ukládat data,“ zmínil se Zaťka. Z dalšího elektrozboží se pak podle Kohoutkových slov prodávají domácí kina, herní konzole, videokamery, fotoaparáty a mp3 přehrávače.

Lidé však před Vánoci nekupují pouze elektroniku, ale zajímají je i knihy. „Nejžádanějším titulem je nyní Viewegův Román pro muže, hodně se kupuje i třetí díl Třinácté komnaty a také Povídky od Zdeňka Svěráka,“ sdělila Anna Hejdušková, zaměstnankyně knihkupectví, které je v centru Prostějova. Podotkla, že poměr žen a mužů mezi kupujícími je teď v jejich obchodě tak půl na půl. „Až těsně před Vánoci se to změní. Bude zde jasná převaha mužských, tak jako každým rokem,“ usmála se. Podle dalších knihkupců jsou žádané i pohádky a encyklopedie.

Jaké se prodávají parfémy? „Top je nyní Esential pro muže a od stejné značky Pour Femme pro ženy. Dále pak dámská Eau de LYS od jiného výrobce,“ prohlásila jedna z prodavaček parfumérie. Jméno prozradit nechtěla s tím, že není nijak důležité. Podotkla, že z dalších vůní jsou roky oblíbené parfémy několika dalších značek. „Je pak především na nás, co konkrétně zákazníkům doporučíme,“ uzavřela.

Děti pak potěší třeba i živé dárky. „Hodně se teď prodávají králíčci,“ uvedla Iveta Heclová, vedoucí prostějovské prodejny zaměřené na zvířata. Zmínila se, že na odbyt jdou i akvarijní sety.

Čtyřnozí mazlíčci se pak podle jejích slov mají také na co těšit. Pod stromečky totiž najdou oblečky. „V tomto sortimentu zboží se jednoznačně nejvíc prodávají svetříky pro psy,“ uzavřela Heclová.